Home VestiPolitika i društvo Građanski hakaton za bolje civilno društvo

Građanski hakaton za bolje civilno društvo

by bifadmin

Trideset učesnika iz deset evropskih gradova – mladih programera, veb i grafičkih dizajnera i aktivista iz nevladinog sektora zajedno je radilo na razvijanju novih mobilnih aplikacija i internet platformi koje imaju za cilj da poboljšaju život u zajednici, tako što će pomoći rešavanju nekih čestih društvenih problema. Ova saradnja realizovana je u okviru omladinskog treninga „Gradski hakeri: od ideje do posla“ kojeg je od 16. do 23. aprila organizovala Balkanska inicijativa za toleranciju (BIT), nevladina organizacija iz Beograda.  

Gradjanski hakaton_2

Ovaj projekat je objedinio dva pristupa: obuku iz projektnog menadžmenta, koji se koristi u nevladinom sektoru, i građanski hakaton (“civic hackathon”), četvorodnevni intenzivni rad na razvijanju mobilnih aplikacija i veb platformi, karakterističan za “start-up” inicijative i IT sektor. Na taj način, aktivisti su naučili kako mogu da iskoriste moderne tehnologije za društveno organizovanje. Ovaj događaj finansijski je podržala Evropska komisija kroz program “Mladi u akciji”, a stručnu podršku pružile su i partnerske organizacije Share Foundation i SEE ICT, koje već imaju značajno iskustvo u digitalnom aktivizmu.

Mladi iz Francuske, Italije, Albanije, Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Irske i Srbije, bili su podeljeni u timove u skladu sa svojim interesovanjima. Tokom sedam dana boravka u Beogradu, putem radionica, panel diskusija i prezentacija primera dobre prakse on line aktivizma, oni su identifikovali neke od problema koji postoje u njihovim gradovima i zemljama, a potom, uz pomoć mentora – mladih “start-up” preduzetnika i IT stručnjaka, kreirali šest različitih mobilnih i veb aplikacija koje bi mogle pomoći u njihovom rešavanju.
Ivana Stanojev iz Balkanske inicijative za toleranciju kaže da je prezadovoljna rezultatima ovog projekta. “Sve mobilne i veb aplikacije koje smo zajedno osmislili imaju veliki razvojni potencijal. Sigurna sam da će rešenja koja su proistekla iz naše saradnje i druženja imati uticaja na poboljšanje života u našim zajednicama.” Aplikacije koje su kreirane na ovoj međunarodnoj radionici biće predstavljene i potencijalnim donatorima i investitorima, sa ciljem da se obezbede sredstva za njihov dalji razvoj.

Pročitajte i ovo...