Naučnici su koristeći tehnologiju 3D štampanja napravili model ajkuline kože kako bi pokazali na koji način joj sopstvena krljušt omogućava da sa tolikom brzinom i lakoćom krči put kroz okeane i mora.
Gledana izbliza, krljušt ajkule sastoji se iz sitnih, gusto zbijenih zubaca koji joj pomažu pri plivanju. Inžinjeri su pokušali da kopiraju hrapavost ajkuline kože primenivši je na dizajniranje kupaćih kostima, pa čak i trkačkih automobila.
Džordž Lauder (George Lauder), profesor sa Univerziteta Harvard, i tim njegovih saradnika detaljno su skenirali parče krljušti ove životinje i uspeli da naprave 3D model veličine 0,15 milimetara, ali pravi izazov za njih bila je proizvodnja sintetičke kože sa hiljadama zubaca koji treba da čine glatku, elastičnu membranu. Profesor Lauder je naveo da im je za izradu bilo potrebno oko godinu dana.
Već pri prvom testiranju veštačke ajkuline kože dobili su rezultate – zakačivši veštačku krljušt na omanje veslo videli su na koji način ajkula izvlači korist od svoje neobične kože: skoro 6% manje energije ova životinja utroši na svakodnevno kretanje od ostalih vodenih životinja. „To je ogroman efekat ukoliko uzmemo u obzir da ova životinja provede ceo svoj životni vek na jedan način – plivajući“, navodi profesor Lauder. On je dodao da ne očekuje da će se njegov 3D izum ubrzo proširiti na tekstilnu industriju i da je moguće da će proći decenije pre nego što se to desi, ali da smatra da kada se to bude desilo, nesumnjivo će imati ogroman uticaj na sve one koji se profesionalno ili rekreativno bave plivanjem.
Izvor: BBC
Priredila: Katarina Marinković