Dok kod nas ne sme da se puši uglavnom na radnom mestu i u prostorijama u kojima je to jasno naznačeno, u Britaniji je to zabranjeno na skoro svim javnim mestima, pa i u pabovima i restoranima.
No, Britanskoj medicinskoj asocijaciji to nije dovoljno pa sada pokušava da progura i zabranu pušenja svuda za sve osobe rođene posle 2000. godine.
Stručnjaci međutim smatraju da je ovo preoštra mera, pogotovo zato što su prethodne mere u kombinaciji sa poskupljenjem cigareta već dale pozitivne rezultate – posle Drugog svetskog rata svaki peti Britanac je bio nepušač, a danas je svaki peti pušač.
Slična je situacija i u drugim zapadnim zemljama. Volstrit Džurnal piše da je prodaja cigareta u SAD od 1999. pala za 34,5% dok je na globalnom nivou porasla za 10%, međutim taj rast je prošle godine počeo da slabi. U poslednjih 50 godina broj Amerikanaca koji puše je prepolovljen a istraživanja pokazuju da je potrošnja cigareta najveća među siromašnim i manje obrazovanim ljudima, ljudima iz mešovitih brakova, i među pripadnicima gej i biseksualnih grupa. Iako siromašni najviše puše, smanjenju broja pušača je paradoksalno doprinelo povećanje poreza na cigarete.