Home VestiEkonomija Cene roba na Produktnoj berzi opet pale, trgovanje zaustavljeno

Cene roba na Produktnoj berzi opet pale, trgovanje zaustavljeno

by bifadmin

Opšti nivo cena se prethodne nedelje spustio na jedan još niži nivo i tržište je na tom nivou ostalo i u nedelji za nama i praktično je ponovo potpuno zaustavljeno na tim pozicijama. Nema trgovanja, pa nema ni promena cene. Predstojeći praznici samo su još više doprineli pravoj tržišnoj letargiji. Promet od neznatnih 72,5 tone robe je za 87,92% manji nego prethodne nedelje, dok je finansijski obim prometa iznosio 2.411.825,00 dinara, što je pad od 78,25% u odnosu na prethodnu nedelju.

Jedino što je vredno pomena u nedelji za nama jeste trgovanje mineralnim đubrivom UREA i to po ceni od 40,47 din/kg (36,80 bez PDV), odnosno 300 EUR/t što je ustvari vrednost robe koja je usaglašena od strane prodavca i kupca.

Jedini ugovor u trgovanju pšenicom nije nam dao ni jedan odgovor na pitanje šta se može očekivati od ovog tržišta u narednom periodu. Naime registrovana je cena od 19,58 din/kg (17,80 bez PDV), što je identično ceni iz prethodne nedelje.

Tržište kukuruza se nalazi u zatočeništvu velikih zaliha i niskih cena. Veliki međudržavni tenderi se uglavnom odnose na pšenicu, dok je kukuruz potpuno van interesa tražnje. Ponude ima, ali pad cene uvek podstiče tražnju na čekanje daljeg pada i tržište miruje.

 

slab promet tabela

 

PRODEX

Za nama je radna nedelja, za koju je pored zanemarivo malog obima prometa, značajno i to da se PRODEX, kao agregatni pokazatelj berzanskih cena primarnih poljoprivrednih proizvoda, uopšte nije menjao, odnosno da je sve vreme držao svoju indeksnu vrednost registrovanu prošlog petka.

Sojom i kukuruzom nije trgovano, dok je registrovana ovonedeljna cena pšenice, na osnovu samo jednog berzanskog ugovora, identična prošlonedeljnoj.

Prošlonedeljnu napomenu da su cene i kukuruza i pšenice pale ispod donje granice, sada već dvoipomesečnog cenovnog intervala, najbolje pokazuje donji grafikon.

 

SVET

Manji obim trogovanja pred praznik, kao i jača konkurencija iz J. Amerike, odnosno Argentine su uticali da cene fjučersa na čikaškoj berzi i ove nedelje beleže negativan trend. Pad cene nafte je dodatno vršio pritisak na tržište etanola, pa time i kukuruza, dok je jedini zabrinjavajući faktor bila vremenska prognoza za naredni period.

Tako je pšenica sa martovskom isporukom je u poslednjih nedelju dana pojeftinila za 3,01%, a kukuruz za 2,36%.

Na tržištu uljarica je usled već pomenutih faktora takođe beležen cenovni pad. Međutim, cena januarskog fjučersa je uslaed početnog skoka početkom nedelje ipak veća za 0,52% u odnosu na kraj prošle nedelje. Fjučers na sojinu sačmu je jeftiniji za 1,27%.

U Budimpešti se cene fjučersa nisu menjale u poslednjih nedelju dana. Na pariskoj berzi je zabeležen značajan pad cene kukuruza za 5,20%, a pšenica je jeftinija za 0,57%.

Pročitajte i ovo...