Kina je donedavno bila jedna od retkih zemalja sa sopstvenim varijantama popularnih svetskih aplikacija poput Vibera ili WhatsApp-a. Sada je međutim i Indija odlučila da je sledi u tome.
Indija radi na razvoju sopstvenog ekosistema na internetu. Više je razloga za to, međutim jedan od najaktuelnijih su višemesečni sukobi poljoprivrednika i vlasti. Indijska vlast je, smatrajući da se na društvenim mrežama potpiruju sukovi, zahtevala od velikih društvenih mreža da cenzurišu sadržaje koje na njima dele aktivisti. Pošto Facebook i Twitter na to nisu pristali, vlast je u jednom trenutku isključila internet u nekim delovima zemlje.
To je međutim samo povod ali ne i uzrok, budući da Indija već neko vreme radi na jačanju svojih potencijala na internetu. Obrazloženje zvaničnika za izgradnju sopstvenih aplikacija i društvenih mreža je – nacionalni suverenitet na internetu. Slično kao i u Kini, koja ovaj koncept naziva “sajber suverenitetom”. Da podsetimo, Kina umesto globalno poznatih platformi i aplikacija za komunikaciju, ima sopstvene pod imenom Weibo i WeChat.
Indija bi mogla krenuti njenim stazama ali će prvo pokušati zakonski da primora inostrane tehnološke gigante da uklanjaju sadržaje koji se smatraju opasnim i uvredljivim. To bi moglo najviše uticati na Facebook, Twitter i WhatsApp, ali i na kompanije Netflix i Amazon koje omogućavaju striming raznih sadržaja, kao i na onlajn medije.
Istovremeno sa ovim pokušajima, indijske vlasti podstiču korišćenje domaćih aplikacija kao što su mikrobloging platforma Koo ili platforme za video sadržaje poput MX Taka Tak i Moj.
Kao i uvek, mišljenja o ovome su podeljena. Pojedini ruski mediji upozoravaju da internet mora biti bar donekle regulisan kako bi se očuvala politička stabilnost u svetu, podsećajući na nedavne događaje u američkom Kapitolu. S druge strane, zapadni mediji se pozivaju na slobodu govora i informisanja koje su stub demokratije.
Foto: keshavnaidu, Pixabay