Home VestiEkonomijaProradio informacioni sistem Ministarstva pravde i katastra

Proradio informacioni sistem Ministarstva pravde i katastra

by bifadmin

Posle skoro dva meseca blokade proradio je informacioni sistem katastra čime su omogućeni kupoprodaja stanova i kuća i podizanje stambenih kredita.

Direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković izjavio je da ponovo funkcioniše informacioni sistem Ministarstva pravde koji nije radio zbog hakerskog napada i istakao da notari ponovo mogu da šalju rešenja katastru.

„Sistem je imao prekid zbog hakerskog napada, što je otklonjeno i u prethodna dva dana sistem nesmetano funkcioniše za notare koji mogu da prosleđuju rešenja RGZ-u.

Sistem je bio zaustavljen zbog zaštite podataka građana sve dok nije otklonjena opasnost i sada notari, sudovi i izvršitelji imaju pristup katastru“, istakao je Drašković.

On je dodao da katastar sa svoje strane ni u jednom momentu nije prestao da radi. U Ministarstvu pravde je takođe potvrđeno Tanjugu da sistem nakon skoro mesec i po dana ponovo radi. Kako je rečeno, do zastoja u sistemu je došlo zbog hakerskog napada na pravni informacioni sistem 4. jula, zbog čega je bila onemogućena i kupoprodaja stanova i kuća, kao i podizanje stambenih kredita. Usled ovog zastoja u sistemu novi podaci nisu mogli da se upišu u katastar niti da se ažuriraju.

Foto: Pixabay

Pročitajte i ovo...