Dok se Evropa priprema za finale UEFA Lige šampiona koje će u subotu, 6. juna, odigrati Juventus i FK Barselona u Berlinu u Nemačkoj, objavljen je „Izveštaj o navijačkim strastima“, novi izveštaj kompanije MasterCard koja je uključila 5.000 evropskih navijača i analizirala razlike među fudbalskim navijačima širom kontinenta.
Prema rezultatima ovog izveštaja, navijači u Italiji (73%) su sujeverniji po pitanju fudbala od bilo koje druge evropske nacije, a za njima slede drugoplasirani španski navijači. Skoro polovina Italijana (47%) oblači neki talični odevni predmet tokom meča, 20% insistira na tome da sedi na istom mestu tokom svake utakmice, a 13% jedu ili piju istu hranu ili piće. Preko 40% Španaca je takođe priznalo da nosi taličnu odeću, a najmanje sujeverni navijači u Evropi dolaze iz Portugala, gde samo 23% ima bilo kakvo sujeverje; sto je slučaj i u Švedskoj (24%) i Holandiji (29%).
Za neke narode, fudbal je religija koja se živi i diše na dnevnom nivou. To je naizraženije u Italiji, gde 69% navijača je odlučilo da propusti važan porodični događaj ne bi li prisustvovalo fudbalskom meču. Španci nisu daleko, sa 60% navijača koji su izabrali fudbal pre porodice, dok su Francuzi treći sa 52%.
Sve u svemu, ovo istraživanje na uzorku od 5.000 ljudi otkrilo je da je značajnih 43% zanemarilo porodične obaveze da bi podržalo svoj tim. Ovo je najzastupljenije u dobu od 25 do 34 godine. Portugal je sa druge strane drugačiji – tamo je svega 19% priznalo da fudbal vrednuje više od porodice.
Drugi ključni rezultati istraživanja između ostalog su:
• Više od trećine navijača (35%) je nekada u prošlosti uzimalo bolovanje da bi prisustvovalo fudbalskoj utakmici. Ovo je najizraženije u Italiji, gde 51.9% nije otišlo na posao da bi gledalo utakmicu.
• Španski navijači su najposvećeniji utakmicama na gostujućem terenu, sa 92,8% navijača koji su putovali u inostranstvo da bi navijali za svoj tim.
• Portugalski (63%) i švedski (51%) navijaču najmanje putuju i uglavnom biraju da navijaju od kuće.
• Engleska (23%) je za malo prevazišla Španiju (22%) kao izabrana destinacija navijača za gledanje fudbala u inostranstvu. Italija (12%) i Nemačka (10%) su na trećem i četvrtom mestu.
• Španski navijači najviše troše na utakmice u gostima– prosečno 457 funti po čoveku. Italijani troše 398 funti po glavi, a Francuzi 351. Ukupno gledano, 250 funti (15%) je prosečna količina novca koju potroši fudbalski navijač u inostranstvu.
• Mađarski navijači (69%) često produže putovanje kada otputuju da gledaju fudbalsku utakmicu i ostanu tri ili više dana, dok Portugalci (29%) više vole da ostanu samo jedan dan.
„Izveštaj o navijačkim strastima“ takođe je pitao navijače iz 11 različitih zemalja da glasaju za po njima najboljeg igrača u istoriji ovog takmičenja. U anketi kompanije MasterCard u kojoj je učestvovalo više od 5.000 navijača, Lionel Mesi je izabran za najboljeg igrača ovog takmičenja sa čak 27% glasova.
Napadač FK Barselone se plasirao iznad bivše zvezde Real Madrida Zinedina Zidana koji se našao na drugom mestu (12%), i Kristijana Ronalda koji je bio treći (11%). Brazilski napadač Ronaldo (7%) zauzeo je četvrto mesto, a Dejvid Bekam (4%) peto.
Iznenađuje podatak da je najveći deo glasova za Mesija potekao od grupe navijača starijih od 55 godina (33%), a ne od mlađe generacije. Argentinska zvezda je pobedila u anketama kompanije MasterCard u Engleskoj, Nemačkoj, Holandiji, Italiji, Turskoj, Rusiji i Mađarskoj. Zidan je pobedio u svojoj rodnoj Francuskoj, a Ronaldo u svojoj Portugaliji.
Istraživanje je takođe pokazalo da fudbalski navijači više vole da koriste i kartice i gotovinu (40%) kada plaćaju hranu, piće, putovanje i ostale troškove povezane sa odlaskom na fudbalski meč, nego što koriste samo jedan način plaćanja.