U martu je naglo pao kineksi uvoz, ali i izvoz robe. To je još jedan u nizu pokazatelja koji upućuju na usporavanje druge po veličini svetske ekonomije.
Kineski izvoz je pao za 6,6% u martu u odnosu na isti mesec 2013, a uvoz je opao za čitavih 11,3%. Ovo je drugi mesec u nizu opadanja kineskog izvoza (-18,1% u februaru), što se nije desilo u poslednjih pet godina. Pad izvoza u februaru se uglavnom pripisuivao slaboj potražnji zbog perioda praznika (proslave lunarne Nove godine), što je dovelo do privremenog zatvaranja mnogih preduzeća i fabrika. Analitičari su, međutim, očekivali da vide povećanje uvoza i izvoza u martu, ali novi pokazatelji će samo povećati zabrinutost u vezi sa stanjem kineske ekonomije, koja takođe pokazuje znake slabosti u oblasti proizvodnje i maloprodaje. Svetska banka je samo pre nekoliko dana opet umanjila svoju prognozu kineksog rasta u 2014, sa 7,7% na 7,6% BDP.
Kina je ostvarila trgovinski u sa trgovinski suficit od 7,7 milijardi američkih dolara, za razliku od deficita od 23 milijarde u februaru. „Dalje poboljšavanje uslova na tržištima u razvoju odgovaraće kineskom izvozu“, tvrdi Džulijan Evans-Pričard iz Capital Economics. „Nasuprot tome, očekujemo da će rast uvoza ostati relativno slab usled usporavanja investicione potrošnje. Kao rezultat toga, Kineski trgovinski suficit će verovatno skočiti još više tokom godine“, istakao je Evans-Pričard. Kina je prošle nedelje predstavila mini-stimulativni paket za jačanje ekonomskog rasta, koji uključuje veću potrošnju na železničku infrastrukturu i poreske olakšice za mala preduzeća. Kineska vlada ima za cilj porast trgovine od 7,5% u ovoj godini.
Izvor: BBC