Narodna banka Srbije je oslobodila oko 300 miliona evra obavezne devizne rezerve banaka, ali kurs i dalje raste, a kredita je sve manje u ponudi, piše Kamatica.
Kada je NB donela odluku o vraćanju blokiranih sredstava bankama, namera je bila da se poveća tražnja za dinarima, a samim tim i da se stabilizuje devizni kurs. Očekivalo se i da se, pre svega, privredi ponudi više povoljnijih kredita.
Sonja Miladinovski, član IO Sosijete ženeral banke, kaže da „budući da je nova obaveza izdvajanja stupila na snagu još prošle nedelje, videli smo da nije bilo preteranog uticaja na kretanje kursa. Što se oslobođenih deviznih sredstava tiče, sve zavisi od konkretnih poslovnih planova svake banke ponaosob. U svakom slučaju, ukoliko ima dobrih plasmana, viškovi će biti plasirani u kredite klijentima“.
Prema rečima Đorđa Đukića, profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu, devize koje su dobile banke ne mogu da utiču bitnije na kretanje kursa, jer je interesovanje investitora za dinare splaslo. Narodna banka Srbije time što je zadržala svoju referentnu kamatu na 9,5 odsto jasno upućuje signal da ju je podredila deviznom kursu, a manje ulaganju u vrednosne hartije.
Česte intervencije centralne banke na deviznom tržištu, stvaraju kod investitora nepoverenje u stabilnost naše valute“, kaže Đukić, i dodaje dabanke neće davati više kredite, niti će smanjivati kamate, jer je stepen nenaplativih zajmova alarmantan.
One će se do septembra, kada će se formirati nova vlada i kada bude usvojen njen program i program monetarne vlasti, „zatvoriti“ i novac čuvati u trezorima.