Osim sa korona virusom, Evropa se sada suočava i sa zamorom od borbe protiv njega, kažu stručnjaci iz SZO i savetuju države da bolje motivišu građane, kako bi oni nastavili da rade na prevenciji.
Borba protiv korona virusa nije zamorna samo za medicinske radnike, već za sve građane koji su suočeni sa ovom višemesečnom opasnošću. Konstantno pranje ruku, nošenje maske, pravljenje fizičke distance, izbegavanje viđanja sa prijateljima i rodbinom, merenje temperature, analiza svakog simptoma bilo da je u pitanju zamor ili obična prehlada, razmišljanje sa kim smo sve bili u kontaktu… Ove, i mnoge druge aktivnosti koje su u direktnoj vezi sa pandemijom, mogu biti veoma stresne i zamorne.
To je prepoznala i Svetska zdravstvena organizacija te je apelovala na evropske države da, osim o prevenciji zaraze, razmišljaju i o psihičkom zdravlju svojih građana. Naime, uočen je nagli rast frustracije, posebno među mladima, kao posledica karantinskih i drugih mera za suzbijanje zaraze.
Zato se sve češće javlja otpor nošenju maski ili zabranama okupljanja, što sa sobom povlači opasnost od produžetka trajanja ove zdravstvene krize. A ona bi i bez toga mogla potrajati. „Nismo bezbedni dok se pandemija ne završi“, po ko zna koji put podsećaju predstavnici SZO.
Međutim, građani kao da više nemaju snage da misle o korona virusu. Iz tog razloga je ova organizacija osmislila i nekoliko strategija za rešavanje problema „zamora korona virusom“. Jedna od njih je – pronalaženje načina da se pojedinci angažuju na projektima u svojim zajednicama.
Izvor: Euronews
Foto: Pixabay