Home VestiEkonomija Pada cena pšenice prošlogodišnjeg roda na Produktnoj berzi

Pada cena pšenice prošlogodišnjeg roda na Produktnoj berzi

by bifadmin

Predžetvena groznica se oseća na svakom koraku. Psihoza iščekivanja cene po kojoj će se otvoriti tržište pšenice roda 2014., u velikoj meri uticalo je na opštu tržišnu atmosferu. Prve reakcije su pad cene pšenice prošlogodišnjeg roda, ali i povećan promet u trgovanju hlebnim zrnom usled pripreme skladišta za prijem novog roda. Promet od 1.257 tona robe u proteklom nedeljnom periodu je duplo veći nego prethodne nedelje, dok je vrednost prometovane robe iznosila 30.630.770 dinara i za 82,64% je veća od finansijskog pokazatelja vrednosti prometa iz prethodne nedelje.

Pšenica roda 2013. godine već treću nedelju za redom je u padu. Ovoga puta nedeljni pad cene je iznosio čitavih 5,48%. Prosečna cenovna vrednost pšenice je iznosila 22,95 din/kg (20,87 bez PDV). Inače, pretežna cena trgovanja se u drugoj polovini nedelje stabilizovala na nivou od 20,50 din/kg bez PDV. Pad cene je očekivan, s obzirom da je pitanje dana kada će krenuti značajnija ponuda nove, jeftinije pšenice, dok sa druge strane ne mali broj kupaca izražava skepsu u pogledu kvaliteta prošlogodišnje pšenice koja se nalazi na dnu silosa i koja po pravilu ima nešto više nečistoće od predviđenog standarda.

žetva

Dok ne startuje trgovina pšenice novog roda, kao dobar i pouzdan indikator cene nove pšenice može da posluži cena stočnog ječma na SPOT tržištu na “Produktnoj berzi”. Naime, prvo trgovanje ječmom roda 2014. je realizovano po ceni od 16,50 din/kg bez PDV, dok je nedeljno trgovanje zatvoreno po ceni od 16,60 din/kg bez PDV. Prosečna cena trgovanja ove robe je iznosila 18,22 din/kg (16,56 bez PDV).

Cena kukuruza je realtivno stabilna. Prosečna cena trgovanja je iznosila 18,71 din/kg (17,01 bez PDV) što predstavlja blagi rast u odnosu na prethodnu nedelju od 0,65%. U zavisnosti od očekivanog prinosa novog roda i dinamike ugovaranja terminske prodaje za izvoz, možemo očekivati i odgovarajuća cenovna pomeranja ove robe. Za sada očekivanja idu u pravcu prosečnog prinosa sa solidnim izvoznim potencijalom.

Soja i sojina sačma i protekle nedelje su bile prisutne u trgovanju na novosadskoj berzi. Obe robe su imale cenovni rast. Kod sojinog zrna taj rast je bio nešto veći, a kod sojine sačme manji. Naime, soja roda 2013. se prodavala preko berze po prosečnoj ceni od 67,54 din/kg (61,40 bez PDV), što je za 1,49% rast u odnosu na cenu ove robe u prethodnoj nedelji, dok je sojina sačma na berzanskom tržištu postigla cenu od 74,16 din/kg (61,80 bez PDV) ili za 0,49% više u odnosu naprethodnu nedelju.

tabela za produktnu

PRODEX

Posle nekog vremena, ponovo nedeljni promet na “Produktnoj berzi” od preko 1.000 tona. Osnovni uzrok intenziviranja trgovanja leži u cenovnom kolebanju najznačajnijih primarnih poljoprivrednih proizvoda.

Kukuruz je nakon nagoveštaja s početka nedelje da će doći do pada cene, ipak do kraja nedelje zadržao svoj prošlonedeljni cenovni nivo od 17,00 din/kg, bez PDV-a. Cena pšenice je doživela pad, u odnosu na prethodnu nedelju i to za čitav dinar po kilogramu, završivši ovu nedelju na cenovnom nivou od 20,50 din/kg, bez PDV-a. Stočni ječam novog roda startovao je sa cenom od 16,50 din/kg, bez PDV-a, što je za 0,80 din/kg, niže od poslednje registrovane cene ove kulture prošlogodišnjeg roda. Jedino je cena soje u zrnu otišla nagore i to za 0,90 din/kg, beležeći na današnji dan vrednost od 61,40 din/kg, bez PDV-a.

Kako grafikon pokazuje, PRODEX je tokom nedelje za nama, tačnije u sredu, zabeležio najnižu indeksnu vrednost, u poslednja tri meseca. Vraćanje cene kukuruza, do kraja nedelje, na nivo od 17,00 din/kg, bez PDV-a, donekle je oporavio vrednost ovog pokazatelja, ali je isti ipak u padu u odnosu na prošli petak i to za 1,48 indeksnih poena, beležeći na današnji dan vrednost od 220,38 indeksnih poena.

SVET

Prognoze za moguće velike svetske zalihe pšenice, najviše su uticale na globalno tržište ove kulture u poslednjih nedeljeu dana. Rani rezultati žetve ozime pšenice u SAD-u, nastavljaju da pokazuju razočaravajuće prinose, a usled nedavnih obilnih padavina dovodi se u pitanje i sam kvalitet kulture. USDA-ov WASDE izveštaj pokazao je smanjenje prognoze domaće proizvodnje za 0.5 miliona tona, na 52.9 miliona tona (58.0 milionat oan prošle godine), a nivo proizvodnje HRW pšenice bi time bio na najnižem nivou od 2006. godine. Prole ćna setva je skoro pri kraju, a ocena useva je na nivou od 72% dobar/odličan.

Veoma povoljniuslovi rasta useva, kao i povoljno vreme karakterišu nedelju za nama kada je u pitanju kukuruz u SAD-u. Vrednosti kukuruza su pale na minimum u poslednjih 19 nedelja. Stanje useva je ocenjeno sa 76% dobar/odličan (75% prošle newdelje i 64% poršle godine).

U odnosu na kraj prošle nedelje cena julskog fjučersa na kukuruz u Čikagu skočila je za 1.44%, dok je cena fjučersa na pšenicu skočila za 1,40%.

USDA-ov WASDE izveštaj od srede, pokazao je da će američka proizvodnja ove uljarice 2014/15 biti na rekordnih 98.9 miliona tona (89.5 miliona tona poršle godine), a da će zavrne zalihe biti na maksimumu u poslednjih osam godina, odnosno na nivou od 8.8 miliona tona (3.4 miliona tona prošle godine). Setva je na nivou od 92% (87% poršle nedelje i 83% poršle godine).

Vrednost fjučersa na soju u Čikagu je u odnosu na kraj prošle nedelje u porastu za 0.38%, dok je cena fjučersa na sojinu sačmu manja za 3.84%.

U odnosu na prethodnu nedelju u Budimpešti je došlo do skoka cene pšenice sa avgustovskim fjučersom za 0.50%, dok je kukuruz sa julskim fjučersom jeftiniji za 0,57%. Cena pšenice sa novembarskom isporukom je u Parizu skočila je za 0.27%, dok je avgustovski fjučers na kukuruz u Parizu pao za 6.51%.

Pročitajte i ovo...