U Nišu se trenutno grade dva stambena kompleksa koja predstavljaju novost na domaćem tržištu. Reč je o projektu porodičnog preduzeća „Arde line“, koje uspešno vode dvoje mladih niških preduzetnika i – supružnika. Suprotno uobičajenom razvoju u poslovanju, oni su svoju proizvodnju prvo izvezli na strano tržište, a sada to iskustvo primenjuju i kod kuće. Ipak, za preduzetništvo su vaspitavani u Srbiji.
Za mlade koji imaju 27 godina u Srbiji se podrazumeva da su tek na početku karijere. Ali Emilija i Aleksandar Đorđević iz Niša sa 27 godina iza sebe imaju već višegodišnje iskustvo u privatnom poslu i sopstvenu firmu za proizvodnju panela od drvene konstrukcije za gradnju kuća i poslovnih objekata. Njihova firma „Arde line“ postoji šest godina i do sada je izradila panele za veliki broj kuća u Švajcarskoj, Austriji i Nemačkoj, a do kraja godine napraviće i prvih deset kuća u gradu u kojem žive.
Ovaj mladi bračni par nije uspešan samo na poslovnom planu, oni su i roditelji dvogodišnje devojčice, a uskoro će njihova porodica biti bogatija za još jednu devojčicu.
Emilija, ekonomista po struci i Aleksandar, arhitekta nisu se „preko noći“ obreli u privatnom poslu, već su odrasli u tom svetu i vaspitavani su u preduzetničkom duhu.
Prvo šmirglu u ruke
Kako je objasnio Aleksandar, njegov otac je pre više od tri decenije osnovao firmu „Smaj Produkt“ i pokrenuo proizvodnju stolarije, a mlađi brat Jovan i on su od malih nogu bili uključeni u rad te porodične firme.
„Imali smo svega po desetak godina kada smo krenuli da radimo sa radnicima u proizvodnji kako bi ’osetili’ ono što treba da proizvodimo, da usavršavamo i prodajemo. Krenuli smo sa najjednostavnijim poslovima, sa šmirglanjem i brušenjem drveta, a onda smo učili da sklapamo i montiramo prozore, da bi u jednom trenutku došli do toga da imamo svoje sektore u kojima radimo. Kao neko ko je hteo da bude arhitekta bavio sam se razradom radnih naloga, a brat je uvek bio u ekonomiji i bavio se organizacijom i nabavkom. U jednom trenutku Emilija i ja smo odlučili da osnujemo sopstvenu firmu i krenemo samostalno u privatni posao“, objasnio je Aleksandar.
Prema Emilijinim rečima, njeni roditelji su po struci ekonomisti, tako da je njoj bio neki logičan sled da nastavi da se bavi ekonomijom.
„Imala sam sreću da tokom studiranja radim u firmi ’Smaj Produkt’, da praktično primenjujem znanje stečeno na fakultetu i da stičem iskustvo za dalji rad. Kada smo osnovali svoju firmu ’Arde line’ to iskustvo mi je mnogo značilo. Kombinacija Aleksandrovog znanja kao arhitekte i mog znanja kao ekonomiste omogućila nam je da možemo samostalno da poslujemo“, izjavila je Emilija.
Odmah u izvoz
Đorđevići su kazali da su proizvodnju krupnih panela od samog starta bazirali na sistemima evropskih proizvođača, a i sada je način njihovog rada daleko bliži evropskim proizvođačima, nego domaćim. Prve zahteve za izgradnju objekata dobili su od Švajcaraca, tako da su njihovi prvi objekti morali da zadovolje stroge švajcarske standarde, a i sada je tako.
„Spoljašnji zid, kao najosnovniji element u svakom objektu, kod nas se sastoji od drvene konstrukcije koja se profiliše i formira prema statičkim proračunima. Drvena konstrukcija je sa obe strane obložena gipsanim negorivim pločama, a ispuna u njoj je kamena vuna, odnosno izolacioni materijal. Kao završna fasadna obloga mogu da se koriste razni materijali, od drvenih i limenih, do klasičnih fasadnih sistema. Strukturno, taj zid je 90 odsto ispunjen izolacionim materijalima. Ukoliko se radi o zidu od 35 centimetara, on ima 33 centimetara izolacionih materijala i obezbeđuje velike uštede u potrošnji električne energije za zagrevanje ili hlađenje. Objekti izgrađenih od takvih panela predstavljaju ekološki pasivne i energetski efikasne objekte“, naglasio je Aleksandar.
Prema njegovim rečima, paneli koje proizvode omogućavaju veliku brzinu gradnje, a objekti mogu da budu useljivi u roku od najviše dva do tri meseca. To je velika prednost u današnje vreme, kada nedostatak radne snage u građevini postaje sve veći problem.
„Mi smo na jednom mestu okupili sve ljude koji su potrebni u građevinarstvu – stolare, gipsare, fasadere, molere, vodoinstalatere, električare, inženjere mašinstva, arhitekte i ekonomiste. Izgradnja uz pomoć panela zahteva veliku posvećenost na papiru i pripremanje svih mogućih detalja, da bi sama proizvodnja i proces montaže bio brz i efikasan. U našem sistemu gradnje projekat se radi 50 do 70 odsto vremena, a 30 odsto vremena se utroši na izvođenje radova. U tradicionalnoj gradnji, 80 odsto vremena odlazi na gradnju, a 20 odsto vremena na pripremu projekta“, objasnio je Aleksandar.
„Ključ u ruke“ i u Nišu
Emilija je istakla da je njihova glavna delatnost proizvodnja za inostranstvo, ali s obzirom da u Srbiji imaju mogućnost da kupcima ponude kuće po principu „ključ u ruke“, opredelili su se za takav poduhvat u Nišu.
„Gradimo dva stambena kompleksa u naselju Donja Vrežina. Na jednom su tri stambene jedinice, a na drugom šest. Već smo ih ponudili kupcima i zadovoljni smo odzivom. Ukoliko sve bude kao što smo planirali, biće useljeni do kraja godine. Na tržištu nekretnina u Srbiji trenutno nema u ponudi takvih objekata“, kazala je Emilija.
Kako je objasnio Aleksandar, u stambenim kompleksima koje će izgraditi omogućiće ljudima da žive u svojim kućama, sa svojim dvorištem i parkinzima. Neće to biti stambeni objekat sa većim brojem stanova, već sa većim brojem individualnih kuća.
„Tokom studiranja sam naučio da kuća nije samo arhitektura, već mesto gde će neko provesti deo svog života. Ta profesija me je naučila da stanovanje treba da učinimo drugačijim, savremenijim, boljim. Želimo da omogućimo ljudima da žive u prostoru koji su priželjkivali, ali nisu imali priliku da ga obezbede“, naglasio je on.
Firma kao porodica
Đorđevići su kazali da ih narednih meseci očekuju pune ruke posla. Osim izgradnje kuća u pomenutom niškom naselju, u prvoj polovini godine im predstoji i gradnja tridesetak kuća u Švajcarskoj i izgradnja novog pogona. Trenutno se njihova proizvodnja odvija u pogonu od 3.000 kvadrata, a sa novim pogonom kapacitet će biti skoro dupliran. Završili su i sve neophodne pripreme za otvaranje firme „Arde haus“ u Austriji, kako bi po sistemu „ključ u ruke“ krenuli da grade kuće i u toj zemlji, ali i u drugim evropskim državama.
Njihova firma, dodali su, već upošljava pedesetak ljudi veoma posećenih poslu koji rade, a oni nastoje da svi zaposleni „Arde line“ doživljavaju kao svoju firmu.
„Naše dete je od ponedeljka do petka u vrtiću, a subotom je sa nama u firmi. Želimo da svi zajedno proživljavamo razvoj naše firme, kao što smo to brat i ja radili sa porodičnom firmom ’Smaj Produkt’. Moj otac je jednom prilikom rekao da on u svoj posao nije imao šta drugo da uloži, osim 100 odsto sebe. Mi u ovom trenutku imamo podršku porodice i firme koja je prepoznatljiva u Nišu i u Srbiji, ali težimo da damo 100 odsto sebe kako bi i naša firma bila jedan od brendova ovog grada“, istakao je Aleksandar.
Na pitanje kako usklađuju toliko puno poslovnih obaveza sa porodičnim životom, ovaj mladi par jednoglasno kaže „vrlo lako“, jer su i sami odrasli u takvom okruženju gde se uvek puno radilo.
„Potrebna su neka odricanja da bi se ozbiljno bavili privatnim poslom, ali se trudimo da napravimo balans između privatnog i poslovnog života. Tako nešto je moguće uz puno međusobnog razumevanja i tolerancije“, rekla je Emilija.
Prema Aleksandrovim rečima, veliki poslovi svakako čine da njihov društveni život donekle trpi, ali oni nisu nezadovoljni time.
„Imamo dovoljno slobodnog vremena tokom vikenda za druženje sa prijateljima, koji takođe imaju neke svoje manje ili veće poslove. Družimo se i putujemo porodično, svi zajedno sa decom“, kazao je Aleksandar.
Biljana Ljubisavljević
Biznis i finansije 194, februar 2022.
Foto: Pixabay