Juče je iz jedne američke bolnice izašao prvi pacijent kome je uspešno transplatovan modifikovan svinjski bubreg.
Do sada poduhvati sa genetski modifikovanim svinjskim organima nisu bili uspešni, međutim Opšta bolnica u Masačusetsu je napravila veliki pomak. U pitanju je bolnica u kojoj se specijalizuju studenti i naučnici sa Harvarda, koja se dakle u velikoj meri bavi naučnim istraživanjima.
U njoj se lečio jedan pacijent koji je zbog bolesti ostao bez oba funkcionalna bubrega. Već mu je presađen jedan ljudski ali je i on u međuvremenu prestao sa radom. Zato mu je bio potreban novi, ali lista čekanja je bila preduga. Iz tog razloga su lekari genetski izmenili svinjski bubreg i ugradili ga ovom čoveku. Operacija je izvedena 16. marta a do sada se oporavljao u bolnici.
Lekari kažu da za sada novi bubreg dobro radi i da pacijent više nije na dijalizi. Ukoliko se ova transplatacija na duže staze pokaže kao uspešna, uskoro bi se ljudima mogli presađivati i drugi svinjski organi.
Kako je modifikovan bubreg svinje?
Da bi ova metoda lečenja bila uspešna pobrinuli su se ne samo lekari masačusetske bolnice već i farmaceutska kompanija eGenesis sa Kembridža. Njeni naučnici su iz svinjskog bubrega uklonili štetne gene i dodali određene ljudske kako bi ovaj organ bio kompatabilniji sa primaocem.
Tim koji je izvršio transplataciju saopštio je da bi ovo mogao biti istorijski iskorak u medicini. On bi mogao rešiti veliki problem deficita ljudskih organa. Jer, trenutno 100.000 Amerikanaca čeka da se pojavi organ koji će im spasiti život a donora je samo 23.500. Prema nekim računicama, u SAD svakoga dana premine 17 ljudi koji čekaju donirani organ.
Izvor: BBC
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash