Istraživanje kompanija Ketchum i Fedex o korišćenju društvenih mreža u postizanju poslovnih rezultata pokazalo je da kompanije danas društvene mreže koriste kao deo strategije poslovanja koje utiče na unapređenje poslovnih procesa, građenje reputacije, podizanje svesti o brendovima i jačanje odnosa sa potrošačima i poslovnim partnerima.
Jedno od rešenja je angažovanje zaposlenih kao najboljih, najstrastvenijih i najuverljivijih ambasadora kompanije i brenda na društvenim mrežama – zaključak je istraživanja koje su sprovele kompanije Ketchum i Fedex, u kojem je učestvovalo 55 direktora komunikacija i marketinga kompanija koje koriste društvene mreže, iz celog sveta.
Rezultati ukazuju da menadžeri veruju da efikasno koriste društvene medije za podizanje svesti o brendu i njegovoj reputaciji, za obezbeđivanje korisničkih servisa i jačanje odnosa sa svim ključnim akterima. Istraživanje dalje pokazuje da kompanije koje su učestvovale u istraživanju veruju da su posebno efikasne u jačanju odnosa sa potrošačima (51%), opštom javnošću (52%) i partnerima i dobavljačima (40%).
Štaviše, 85% kompanija koje koriste društvene medije za uključivanje zaposlenih izvestilo je da se učešće zaposlenih u unapređenju poslovanja uz pomoć društvenih mreža povećalo u poslednjih 12 meseci. Ove kompanije smatraju da efikasno koriste društvene mreže kako bi u internoj komunikaciji, a ne samo u eksternoj:
• ojačale odnose (46%)
• razmenjivale i iskoristile znanje zaposlenih (44%)
• negovale saradnju, dijalog i diskusiju (44%)
• povećale učešće u određenom programu ili inicijativi (38%).
Jedna stvar koja se nije promenila od studije iz 2010. godine jeste izazov koji postoji u oblasti merenja rezultata. Većina kompanija (80%) sprovodi neku vrstu merenja dometa društvenih medija, ali mnogi priznaju da postoje izazovi, pogotovu kada je u pitanju eksterna publika.
U potrazi za načinima merenja isplativosti investicije u društvene medije, 84% kompanija koje mere rezultate prisustva na društvenim mrežama fokusiraju se na uključenost korisnika, dok 69% prati broj prikaza, 53% analizira uticaj, a 51% procenjuje ton. Neke kompanije su čak u protekle dve godine razvile tabele za praćenje uspeha na društvenim mrežama, u pokušaju da direktno prate finansijske rezultate angažovanja na društvenim mrežama. Dok se potraga za mernim rešenjima nastavlja, 84% učesnika se slaže da će uvek postojati neki aspekt marketinga koji se ne može izmeriti, ali koji je svejedno značajan.