Home VestiBiznis & Finansije Produktna berza: Cene robe rastu zbog straha oko prinosa

Produktna berza: Cene robe rastu zbog straha oko prinosa

by bifadmin

Cene svih roba kojima se trgovalo na Produktnoj berzi protekle nedelje, osim soje, su u porastu. Taj rast nije veliki, ali ovakvo ponašanje tržišta u ovom periodu je suprotno svim očekivanjima. Jesenji period po pravilu karakteriše sezonski pad cena poljoprivrednih proizvoda generisan povećanom ponudom. Međutim, prošlogodišnje slatke muke proizvođača „gde smestiti letinu“, ove godine je zamenila zebnja oko prinosa, koja je samo donekle kompenzovana dobrim cenama. Obim prometa roba preko berze u Novom Sadu u periodu 17.09.-21.09. iznosio je 1.921 tonu robe, što je rezultiralo obavezom kupaca da izdvoje 67.211.500 dinara kako bi se realizovali kupoprodajni transferi. Količinski obim prometa je veći za 16,71%, dok je finansijska vrednost prometa veća za 4,53% od upoređujućeg podatka iz prethodne nedelje.

Cena kukuruza se protekle nedelje kretala na nivou između 27,00 din/kg bez PDV i 27,30 din/kg. Posmatrajući kretanje cene u toku same nedelje, nameće se utisak da je ovo tržište stabilno. Međutim, s obzirom na nivo cene iz prethodne nedelje, za cenu kukuruza se ipak pre može izreći konstatacija da je u usponu i da ima tendenciju porasta. Procentualno, taj rast meren nivoom prosečnih cena u ovom u odnosu na prethodni nedeljni period, je iznosio 2,08% što je za vremensku distancu od nedelju dana sasvim uočljiv porast. Inače ponderisana nedeljna cena je iznosila 29,22 din/kg ( 27,06 bez PDV).Dinar jača, dinarska cena je u porastu, a cene na svetskim tržištima su u padu. To je najgori mogući scenario za naše izvoznike. Kako će sve to uticati na odnose ponude i tražnje na ovom tržištu u narednom periodu pokazaće vreme.

Pšenica, statistički ima manji nedeljni cenovni rast od kukuruza, ali je raspon cene u toku same nedelje mnogo veći i kretao se od 27,10 din/kg bez PDV, pa do 28,00 din/kg. Prosečna cena trgovanja je iznosila 29,62 din/kg (27,42 bez PDV), što je za 1,26% veća cena od proseka iz prethodne nedelje.

Suncokret je dostigao svoj ovosezonski maksimum od 59,94 din/kg (55,50 bez PDV), što je za 2,78% više od cene iz prethodne nedelje.

Jedina roba koja je protekle nedelje zabeležila pad na berzanskom tržištu, je soja koja je prodavana po ceni od 73,44 din/kg (68,00 bez PDV), ili za 4,62% manje od cene trgovanja u prethodnoj nedelji.

Od ostalih roba trgovalo se još semenskom pšenicom i to po ceni od 43,20 din/kg ( 40,00 bez PDV).

Primetno je odsustvo u trgovanju mineralnim đubrivima. Ovo je vrlo indikativan podatak u svetlu predstojeće jesenje setve.

PRODEX

Tokom protekle nedelje cene soje, suncokretove sačme i ječma nisu se menjale, čime su cene kukuruza i pšenice bile jedini faktori promene indeksne vrednosti PRODEX-a. Ovakva slika traje već dve nedelje unazad.

U tom periodu cene soje, suncokretove sačme i ječma su minimalno pale, posmatrajući u kontekstu njihovog uticaja na berzanski indeks, dok su cene pšenice i kukuruza porasle. Ovogodišnja cena kukuruza se danas, posle ovonedeljenog skoka na 27,30 din/kg, bez PDV-a, stabilizovala na nivou od 27,00 din/kg, bez PDV-a. Istovremeno je cena pšenice bila u konstantnom porastu da bi danas dostigla 28,00 din/kg, bez PDV-a.

To znači da su današnje cene i kukuruza i pšenice, u odnosu na podatak od pre dve nedelje, u identičnom nominalnom porastu od 1,00 din/kg.

Kao posledica rasta cena pšenice i kukuruza, PRODEX dana beleži indeksnu vrednost od 268,11 indeksnih poena, što je za 2,23 indeksna poena više nego prošlog petka.

Pročitajte i ovo...