Home VestiPolitika i društvo Pravnici na Kopaoniku o nacrtu Građasnkog zakonika

Pravnici na Kopaoniku o nacrtu Građasnkog zakonika

by bifadmin

Nacrt Građanskog zakonika Srbije koji je od juna na javnoj raspravi, a koji naša zemlja nema uređenog od 1844. godine, jedna je od glavnih tema ovogodišnjeg susreta pravnika na Kopaoniku.

Na današnjoj konferenciji u beogradskom Hotelu 88 Rooms profesor Slobodan Perović najavio je seriju javnih rasprava koje će biti održane upravo na Kopaoničkoj školi koja je i inicirala njegovo donošenje, a kojoj je Vlada Srbije u junu dala rok od godinu dana za javnu raspravu. Na kraju javnih rasprava konačan tekst Građanskog zakonika biće upućen u zakonodavnu proceduru. “Nacrt Građanskog zakonika ima 2.800 članova, od kojih 480 članova ima i alternativna rešenja koja će biti definisana nakon rasprave stručne javnosti“, dodao je Perović.

Prema rečima profesora Miodraga Orlića, Građanski zakonik reguliše najvažnije ljudske odnose od rođenja do smrti, a to su porodični odnosi, nasledno pravo, sve oblike svojine i njenu zaštitu, obligacione odnose odnosno 53 različita ugovora i naknadu štete, kao i objektivnu odgovornost.

Ove godine se očekuje da Kopaonička škola, koja se prvenstveno bavi ljudskim pravima – pravo na život, pravo na slobodu, pravo na imovinu, pravo na intelektualnu tvorevinu, pravo na pravdu i pravo na pravnu državu, okupi više od hiljadu pravnika iz celog sveta, naveo je Orlić.

Kopaonička škola prirodnog prava prvi put je održana 1987. godine, a ove godine na 28. susretima pravnika očekuju se eminentni pravni teoretičari i praktičari, univerzitetski profesori, članovi akademija nauka, naučnih instituta, predstavnici sudova, advokature i drugih pravosudnih organizacija, upravnih i drugih državnih organa, privrednih, bankarskih i osiguravajućih organizacija ne samo iz Srbije i regiona, već i iz Rusije, Belorusije, Izraela, Nemačke, Engleske, Francuske, Brazila, Mađarske.

Srbija je imala Građanski zakonik od 1844. godine kao treća država u Evropi, ali on je, međutim, ukinut 1946. Radna grupa za izgradu novog Građanskog zakonika formirana je 2006. godine.

Pročitajte i ovo...