Home VestiEkonomija Promet na Produktnoj berzi i dalje u zoni minimalnih vrednosti

Promet na Produktnoj berzi i dalje u zoni minimalnih vrednosti

by bifadmin

Mnogo više od pukog nadanja je potrebno da se desi pa da se konačno tržište roba iz sektora primarnog agrara pokrene. Naime, činjenica da su se cene na svetskim berzama tek neznatno pomerile na gore u protekloj nedelji, te da je na bazi realizovanih ugovora i kotiranih ponuda nekako preovladao utisak da su domaće cene žitarica i uljarica došle do samog minimuma i da je to krajnja granica daljeg pada, ipak tržište i dalje stoji. Da bi se ono ozbiljnije pokrenulo potreban je ipak suštinski, dugoročni zaokret na nivou svetske tražnje. Da li i kada će se taj zaokret desiti to je prava nepoznanica u ovom trenutku. Promet na novosadskoj berzi i dalje je u zoni minimalnih vrednosti. Količinski obim prometa od 250 tona je u padu u odnosu na prethodnu nedelju od 41,18%, dok je vrednosni nivo prometa bio 4.554.000 dinara, a to je za 63,81% manje u odnosu na prethdoni nedeljni period.

Nalazimo se u periodu godine kada bi na osnovu višegodišnje prakse i iskustva trebali da govorimo o cenovnom piku na tržištu pšenice, a mi ove godine konstatujemo da je u prvoj nedelji februara cena pšenice pala ispod nivoa na kome je bila u toku žetve. Prosečna nedeljna cena pšenice na berzi u Novom Sadu je iznosila 18,43 din/kg ( 16,75 bez PDV), što je u odnosu na prethodnu nedelju pad od 2,90%. Ovako niska cena zabeležena je u žetvi 2013. godine, a pre toga još u avgustu 2010. godine. Kada se cena pšenice denominuje u dolarsku vrednost , tada konstatujemo da je danas pšenica realno na najnižem nivou još od jula meseca 2010. godine.

Cena kukuruza pokazuje blage znake oporavka. Naš kukuruz je trenutno jedan od najjeftinijih u Evropi, pa vlasnici ove robe za razliku od onih koji imaju u posedu pšenicu ili soju mogu da očekuju nešto bolje vesti sa tržišta. Podatak da je cena kukuruza sa povećanom vlagom na berzanskom tržištu protekle nedelje iznosila 15,80 din/kg bez PDV, što je za 1,3% veća cena od cene kukuruza u SRPS standardu iz prethodne nedelje, indicira da bi u najmanju ruku cena ove robe trebala da prestane da pada, ako ne i blago da raste u narednom periodu.

Sojom se protekle nedelje nije trgovalo, što ne znači da nije bilo kotacija na berzanskom tržištu. Na bazi kotiranih ponuda koje su pretežno bile na nivou 38,00 din/kg bez PDV i nezainteresovanosti tražnje da kupi soju po ovoj ceni, jasno govori u kakvoj poziciji se soja trenutno nalazi na tržištu.

 

prod v tabela

 

 

PRODEX

Mali nedeljni prometi na „Produktnoj berzi“, rezultat su generalno nepremostivog odstupanja u kotacijama cena u ponudi, u odnosu na tražnju, koje je na snazi već mesecima unazad. Ni ova nedelja nije bila izuzetak.

I dok je ovakva pat pozicija na tržištu kukuruza i soje, toliko jaka, da praktično parališe mogućnost intenzivnijeg trgovanja ovim artiklima, čini se da su, tokom ove nedelje, prodavci na tržištu pšenice prvi popustili pred željama kupaca. Upravo zato je i cena hlebnog zrna tokom nedelje padala i do 16,70 din/kg, bez PDV-a, da bi nedelju završila na cenovnom nivou od 16,80 din/kg, bez PDV-a.

Shodno ovonedeljnom padu cene pšenice i PRODEX je reagovao padom indeksne vrednosti do nivoa od oko 200 indeksnih poena na kraju nedelje, a sredinom nedelje i ispod ove granice, što nije zabeležno u poslednjih sedam meseci trgovanja na „Produktnoj berzi“ u Novom Sadu.

 

SVET

Tokom ove nedelje su se cene fjučersa na žitarice u Čikagu kretale u oba smera. Povoljni vremenski uslovi, odnosno dovoljan snežni pokrivač i manja potrošnja kukuruza u proizvodnji etanola, uz procene o padu izvoza su obarali cene, dok su slabljenje dolara u odnosu na evro i veći pritisak fondova na kupovnoj strani podupirali cene.

U odnosu na kraj prošle nedelje fjučers na pšenicu je gotovo nepromenjena , dok je cena fjučersa na kukuruz viša za 0,82%.

Nedelja je na tržištu soje otvorena sa rastom cena, ali je pritisak ponude iz J. Amerike uticao na gotovo konstantak pad u narednih nekoliko dana.

Konkurentna crnoorska pšenica i dešavanja na čikaškoj berzi su oborile cenu pšenice i u Parizu. Pšenica je u poslednjih nedelju dana pojeftinila za 3,50%, dok je kukuruz za 0,83% skuplji. U Budimpešti je, u evropskoj valuti posmatrano, pšenica jeftinija za 0,40%, dok je kukuruz skuplji za 0,83%.

Pročitajte i ovo...