Home VestiEkonomija Šta kažu menadžeri o srpskoj poljoprivredi?

Šta kažu menadžeri o srpskoj poljoprivredi?

by bifadmin

Drugi panel na Šestom poljoprivrednom forumu „Hrana za Evropu“, koji organizuju Ekonomski institut i Društvo agrarnih ekonomista Srbije, bio je posvećen srpskoj agroprivredi viđenoj iz perspektive menadžera i direktora vodećih srpskih kompanija koje posluju u oblasti poljoprivredne i prehrambene idustrije.

Miloš Panjković, direktor Perutnine Ptuj Topiko: „Naši proizvođači se ponekad, čini se trude da proizvedu jeftino, a ne mora tako, bolje da napravimo nešto kvalitetno. Kupci sada traže da pilad izlaze napolje,to i radimo u Sloveniji, sledeće godine ćemo i u Srbiji. To nam je plan. Problem je veliki udeo sive ekonomije u prodaji živinskog mesa. On u Evropi iznosi oko 10 odsto, a prema nekim podacima u Srbiji čak 45 odsto. Pozdravljamo što je država pokrenula borbu protiv sive ekonomije. Voleli bismo da nam država olakša sertifikaciju prema Evropi i da nam pomogne u naplati potraživanja. Naši planovi su da osim pravljenja zdravijeg okruženja za pilad, pravimo viršlu sa što više mesa, pa ćemo sledeće godine proizvesti viršlu sa 90 odsto mesa. Ići ćemo u susret zahtevima proizvođača da dobiju proizvod koji će brzo pripremiti, pa ćemo sledeće godine praviti panirane proizvode koji će biti skoro gotovo potpuno spremni za konzumiranje. Kada je reč o organskoj hrani, takva proizvodnja je kod nas malo teža nego u drugim branšama.Treba biti realan i reći da bi organsko pile bilo skupo za ljude u Srbiji, ali kao kuća, ipak ćemo raditi i na proizvodnji organskog pileta.“

Zoran Daljević, finansijski direktor Atlantik grupe: „Četiri su glavna problema prerađivačke industrije u Srbiji danas: organizovanje poslovanja, tehnologija, jer vreme nas gazi, zatim nizak stepen iskorišćenosti kapaciteta i konkurentnost. Mi kao prvo treba da imamo kvalitetan proizvod, zatim da on odgovara standardima i da ima kontinuitet standarda, što je, čini se, najteže postići, odnosno održati. Dobro je što će 2017 i 2018, kao što najavljuje Vlada Srbije, biti godine borbe protiv sive ekonomije, jer to povećava konkurentnost legalnih proizvođača.“

Goran Borčak, komercijalni direktor Viktoria logistike: „Proizvodnja uljarica u Srbiji ove godine je nezapamćeno dobra. Iako žetva još nije potpuno završena, već imamo milion i 200.000 tona skinute soje, uljane repice i suncokreta, što ukupno vredi 400 miliona evra. Za razliku od nekih drugih branši, proizvodnja uljarica je na nivou svih evropskih standarda. Međutim problem je što su mali proizvođači slabo organizovani. Subvencije države su neophodne da bi se proizvođačima osigurala sigurnost a davanje subvencija bi trebalo da bude uslovljeno efikasnošću same proizvodnje.“

Milorad Sredanović, potpredsednik Delta Holdinga: „Srpski agrar i dalje kuburi sa starim boljkama kao što su usitnjen posed, nepovoljna starosna struktura angažovanih u poljoprivredi, zatim zastarela mehanizacija. Sve ovo rezultuje i lošim prinosima, pa krava u Srbiji daje 3.000 litara mleka godišnje za razliku od 8.000 koliko daju krave u Evropi. Zatim prinos jabuka po hektaru je oko 15 tona a u razvijenimzemljama i do 60,70 tona. Toliki prinos ostvaruje i Delta ali uz veoma velika ulaganja. Nažalost, činjenica je i da bez jake privrede nema jake poljoprivrede, a upravo je ovo slučaj i u Srbiji.“

Pročitajte i ovo...