Home VestiEkonomija Davos u znaku slogana: „Preoblikovanje sveta – posledice po društvo, politiku i biznis“

Davos u znaku slogana: „Preoblikovanje sveta – posledice po društvo, politiku i biznis“

by bifadmin

Ovogodišnji Svetski ekonomski forum (WEF), koji će biti održan od 22. do 25. januara u švajcarskom ski centru Davos, baviće se problemima „Preoblikovanja sveta“, od kojih su najdominantniji rast multipolarnosti, finansijska kriza koja još nije prošla, galopirajuće klimatske promene i rastuća nezaposlenost. Prema analizama više od 700 eksperata WEF-a, čini se da je svet umesto globalizma sve više „na putu regionalne framgentacije usled nespremnosti država da učestvuju u svetskim procesima udruženim snagama“.

Ako je jedan od prethodnih skupova WEF-a odlikovala promocija i razrada modela kojima bi se putem globalnih tehnologija otvorilo što više radnih mesta, čini se, upozoravaju eksperti WEF-a, da je „danas na delu porast nepoverenja u internet i globalne komunikacije“. Govori se o „balkanizaciji sajber prostora“ uz naglašavanje opasnosti od pojave „globalnog sajbergedona“ (aluzija na Armagedon) u kojem hakeri uspešno miniraju sve ozbiljne poduhvate globalnih institucija, pogotovo sve ono vezano za preko potrebno on line obrazovanje i otvaranje novih radnih mesta.

davos wef

Aksel Leman, jedan od eksperata WEF-a, inače šef odeljenja za procenu rizika Ciriške osiguravajuće grupacije, dodaje: „Sve manje poverenje u internet je posledica zloupotrebe podataka, hakovanja i narušavanja privatnosti. Fragmentacija interneta (mere selektivne zaštite koje nacionalne države preduzimaju shodno domaćim interesima) sama po sebi je pogrešan put za rešavanje globalnih problema jer uništava sve one prednosti koje web pruža. Umesto da se postavljaju nacionalni zidovi daleko bolje je da konačno svi sednu zajedno i hitno utvrde bezbednosne globalne standarde i povrate poverenje ne samo u web već kompletno u globalne komunikacije.

Četiri ključne teme kojima će se učesnici ovogodišnjeg WEF-a baviti su:

– Nestabilnost tržišta u razvoju kao posledica rastućih socijalno, političkih i ekonomskih pritisaka
– Komercijalna i politička trvenja između država u kojima se trgovina i investicije sve više koriste kao izraz geopolitičke moći uz nuspojavu „žarišnih tačaka“
– Širenje sukoba niskog intenziteta koje prati opiranje najvažnijih svetskih sila da intervenišu. Ovi sukobi se lako mogu pretvoriti u globalne probleme velikih razmera
– Usporeni progres globalnih promena koji odlikuje zastoj u globalnom upravljanju i nerešavanje ključnih problema današnjice

Džon Držik, ekspert WEF-a, posebno naglašava „da nas fragmentizovano geopolitičko okruženje i sve izraženije podele na globalnom planu dovode u situaciju da se ključni problemi današnjice poput finansija, zdravstvene zaštite i energetike ne rešavaju a posledice po sve nas mogu biti katastrofalne. Svetu treba više koordiniranog globalnog upravljanja kako bi se sprečio razvoj trenutno „puzajućih požara“ po sistemsku stabilnost nacionalnih, regionalnih i globalnih uređenja u „eksplozije totalnih globalnih kriza“.

I za kraj da podsetimo kako Svetski ekonomski forum nije samo „jednogodišnji skup političko – poslovne svetske elite“ već celogodišnji proces obzirom da Forum ima stalne radne grupe kojima koordinira implementaciju dnevno dogovorenih politika sa liderima preko 187 država sveta.

Zoran Vitorović, Davos

Pročitajte i ovo...