Home TekstoviB&F Plus Smanjena država i kvalitet zdravstva, nemački primer

Smanjena država i kvalitet zdravstva, nemački primer

by bifadmin

»Koliko ima zaposlenih u vašem odeljenju? Koliko bi zaposlenih moralo biti, da bi se radom obezbedio potreban kvalitet?« Ova pitanja su 19. februara 2013. aktivisti sindikata Ver.di postavili zaposlenima u ukupno 200 kliničkih centara u Nemačkoj. Ne samo medicinskom osoblju, nego i zaposlenima u bolničkim kuhinjama, praonicama, osoblju zaduženom za tehničke poslove i higijenu. Prema nalazima, u nemačkim klinikama bi se moralo zaposliti još oko 162.000 osoba. Samo u bolnici u Sulcbahu (Sulzbach) u pokrajini Saarland nedostaje 146 zaposlenih, da bi se mogle pružiti medicinske usluge odgovarajuceg kvaliteta. Upravnica jednog odeljenja je, na primer, odgovorila sledeće: »Kada sam 1999. započela sa radom, bilo nas je 8 kolega i koleginica u odeljenju. Danas nas je samo četvoro, iako se obim rada višestruko povećao«.

britanska bolnica

Anketom koju je realizovao Ujedinjeni sindikat usluga – Ver.di je obuhvaćeno 3.900 bolničkih odeljenja, čiji su zaposleni anketirani o opterećenju na poslu i uslovima rada. Od ukupnog broja radnih mesta, koji prema nalazima ove ankete nedostaju, 70 hiljada se odnosi na sektor nege, a 92 hiljade mesta bi trebalo otvoriti u sferi medicinskih usluga, medicinsko-tehničkih službi, upravljanja i ostalih usluga. Treba primetiti da je 82% personala u oko 2.000 bolnica u zemlji zaposleno na poslovima nege i medicinskih usluga. »Besmislena konkurencija izmedu bolnica i problem sa vrlo niskim udelom stručne radne snage moraju biti okončani«, kaže clanica uprave sindikata Ver.di Elen Paške (Ellen Paschke). Radna opterećenja su u mnogim bolnicama prešla svaku meru. »Moraju biti uspostavljeni kriterijumi koji ce biti na korist pacijenata«, navodi Paškeova.

Ova anketa o stanju u bolnicama je prva ove vrste. Do sada je potreba za radnom snagom pre svega procenjivana na osnovu poslovnih kriterijuma samih zdravstvenih ustanova, dok opterećenja na radu, uslovi rada i potrebe pacijenata uopšte nisu zajednički uzimani u obzir. Paškeova naglašava, da se bolničke usluge ne smeju orijentisati prema cisto tržišnim pravilima. »Ko leži kao pacijent na urgentnom odeljenju, kao učesnik na tržištu nema više nikakvog izbora«. Do sada je u bolnici u Sulcbahu bilo 620 radnih mesta. Ona su sertifikovana posebnim »ver.difikatom« (ver.di sertifikatom) sa pečatom »Tvoja bolnica ima ver.di potvrdu«, isto kao i 146 radnih mesta koja nedostaju. Ocena za ovu bolnicu glasi »opterećenje na radu je nepodnošljivo«. Svako pojedinačno odeljenje ove bolnice dobilo je jednu takvu potvrdu sa istim nalazom. I u svim ostalim bolnicama, kako se pokazalo, nalazi su vrlo slični.

Ne samo iz tog razloga je ver.di u proleće 2011. pokrenuo kampanju »Smanjiti pritisak« (Der Druck muss raus). Ovi nalazi omogućavaju povećanje pritiska na bolničke uprave i političke krugove. Zaposleni u zdravstvu i sindikat ver.di zahtevaju ništa manje nego jednu pravu zdravstvenu zaštitu, zakonsko rešenje u vezi sa zapošljavanjem personala i više novca za klinike. Zato što se kroz rad ne sme obolevati i zato što samo sa dovoljnim brojem zaposlenih mogu biti pružene dobre zdravstvene usluge.

Pročitajte i ovo...