Home VestiEkonomija WEF Davos: Kina i sa usporenim rastom i dalje lokomotiva razvoja svetske ekonomije

WEF Davos: Kina i sa usporenim rastom i dalje lokomotiva razvoja svetske ekonomije

by bifadmin

Iako je evidentno usporavanje dinamike razvoja kineske ekonomije, prisutni na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu slažu se da je druga po snazi ekonomska sila sveta, Kina, i dalje jako bogata, i da i dalje beleži godišnji rast od 6,9 % i sa 13,93% ima (Amerika ima 23,32% ) značajan udeo u razvoju globalne privrede.

To što su sve oči uprte u procese koji se trenutno dešavaju u najmnogoljudnijoj zemlji sveta treba da čudi. Ali, kako je istakao i predsedavajući uticajnog „think thank“ instituta Euroazija g. Jan Bremer, „ne treba zaboraviti da je Kina komunistička država i da se prava vlast i odluke donose na Centralnom komitetu a ne u okviru tržišta. To samo dokazuje tvrdnju da će Kinezi vrlo brzo rešiti sve svoje unutrašnje probleme i da će uspeti da konsoliduju postojeće stanje.“

Direktorka MMF-a Kristina Lagard podvukla je neophodnost jasnije komunikacije između predstavnika Kine i MMF-a, pogotovo o svrhama poteza koji se vuku kako bi se neutralisala nervoza koja postoji kod potencijalnih investitora ali i na svetskim berzama.

U suštini, prisutni na WEF-u su saglasni da su promene u Kini vezane za smanjenje investicija po svetu i povećanje unutrašnje potrošnje te smanjenje „prekomerenih kapaciteta“ u pojedinim sektorima.

Na drugoj strani, kineski profesori ekonomije, naročito oni iz Hong Konga, veoma glasno ističu potrebu „da se država manje meša i da krene što pre sa gašenjima zombi firmi. Ako ne valjaju, ako ne rade po ekonomskim merilima i nisu profitabilne neka ih se ugasi. Umesto toga, mnoge, naročito one sa većinskim udelom državnog vlasništva i dalje opstaju kroz sisteme subvencija. Neka država pusti tržište da reguliše i odredi koja je firma rentabilna a koja nije, koja može da opstane na tržištu a koja ne.“

Predsedavajući upravnog odbora kineske Industrijsko komercijalne banke, g. Jiang Jianging, podseća da je „Kina i dalje lokomotiva svetske ekonomije. To što moramo malo da sredimo unutrašnje stanje je delom i posledica stanja globalne ekonomije. Ali, mi to uspevamo, i još uvek se učimo kako se neke stvari rade. Ali, učimo uspešno. Sa druge strane, tu s, i loše performanse ekonomija zemalja u razvoju, pa i to delimično ima uticaja na naše ukupno, ali, podvlačim trenutno stanje.“

Prisutni se slažu da ćemo narednih godina imati još veću ekspanziju u razvoju kineskih malih i srednjih preduzeća koja će delom pokriti trenutno usporenje razvoja kineske ekonomije. A upravo MSP sektor će odigrati ključnu ulogu u trenutnim procesima unutrašnje konsolidacije i apsorbovati sve one koji ostanu nezaposleni, dok se ceo sistem ne konsoliduje.

 
Zoran Vitorović, WEF Davos

Pročitajte i ovo...