Home VestiEkonomija Koje promene privredi donose novi zakoni u 2020.

Koje promene privredi donose novi zakoni u 2020.

by bifadmin

Na snagu stupaju poreske olakšice koje se odnose na kompanije koje povećavaju broj zaposlenih ili ona preduzeća koja zapošljavaju lica koja nisu bila u radnom odnosu tokom 2019. godine.

Postoje i podsticaji za građane Srbije koji žive u inostranstvu, a ukoliko se vrate i zaposle u Srbiji.

Za njih je predviđeno smanjenje osnovice za obračun poreza i doprinosa od 70 odsto u periodu od pet godina.

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana i Predlog zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje predviđaju, na primer, produženje roka za korišćenje starih poreskih olakšica za zapošljavanje novih radnika do 31. decembra 2020. godine.

Prema rečima nadležnih, izmenjeni Zakon o porezu na dohodak građana preciznije definiše ko ima status paušalca, pa će se tako znati da li i kada koriste godišnji odmor, gde obavljaju posao, da li se posao odvija u prostorijama poslodavca, kao i da li veći deo prihoda jedan preduzetnik ostvaruje od samo jednog poslodavca.

U prvom kvartalu 2020. objašnjava Savčić, resorno ministarstvo će raditi na priprema podzakonskih akata i propisa koji prate sve ove donete zakone.

Ukidanje poreskih prijava za građane takođe je jedna od novina koja stupa na snagu.

Zatim, svi poslovi koji budu zaključeni kod notara, automatskom razmenom podataka biće prosleđeni u lokalna poreska odeljenja, što će građanima, kaže, uštedeti vreme i novac.

Na listi novih zakonskih rešenja koja stupaju na sangu u 2020. godini su i Zakon o izvršenju i obezbeđenju, kojim se uvodi anonimno i elektronsko javno nadmetanje za nepokretnosti koje se prodaju u izvršnom postupku.

Zakon o alternativnim investicionim fondovima primenjivaće se od 19. aprila, a donosi nove mogućnosti finansiranja ali i srednjih preduzeća u vidu „crowdinvesting“-a odnosno grupnog finansiranja kroz koje veći broj investitora ulaže manje sume novca.

Od 1. jula kreće primena Zakona o javnim nabavkama koji bi trebalo da donese efikasnije sprovođenje postupaka javnih nabavki, smanjenje troškova i administrativnog opterećenja i naručioca i ponuđača, veće učešće malih i srednjih preduzeća u postupcima javnih nabavki…

Izvor Ekapija

Pročitajte i ovo...