Kompanija Coming, koja uspešno posluje širom Srbije, sa predstavništvima u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu, nedavno je dobila još jednu prestižnu međunarodnu nagradu za svoj uređaj AgAR, robotsku platformu za obavljanje velikog broja poslova u poljoprivredi, koja uskoro ulazi u serijsku proizvodnju. „Na našem tržištu nema ovakvih robota. Rešenja koja su donekle slična našima proizvode Francuzi, Italijani i Holanđani, ali je naš AgAR univerzalniji i praktično duplo jeftiniji“, ističe Marko Tamburić, menadžer razvoja poslovanja u kompaniji Coming.
Na prestižnom 30. Međunarodnom sajmu poljoprivrede i šumarstva Agrotech u Poljskoj, IT kompanija Coming nagrađena je za inovaciju koja spaja najnoviju tehnologiju i veštačku inteligenciju. Inovacija za koju je Coming nagrađen je AgAR, univerzalna robotska platforma dizajnirana da obavlja širok spektar poljoprivrednih poslova.
AgAR može da obavlja skoro sve poslove u poljoprivredi, počev od sadnje, prskanja, navodnjavanja, do branja. Nagrada na sajmu u Poljskoj, međutim, nije prva koju je Coming dobio za svoj uređaj. Prošle godine pripala mu je nagrada Regionalnog inovacionog foruma za najbolju industrijsku inovaciju na Zapadnom Balkanu za bespilotno vozilo koje menja koncept poljoprivrede.
Marko Tamburić, menadžer razvoja poslovanja u kompaniji Coming kaže za B&F da je razvoj AgAR-a počeo 2022. godine, a uskoro bi trebalo da krenu serijska proizvodnja i prve prodaje.
„Projekat je pokrenuo Coming sa Mašinskim fakultetom u Nišu, ali to nije bio prvi projekat na kome su stručnjaci naše kompanije i profesori Mašinskog fakulteta zajedno radili. Prvi projekat sa kojim se krenulo 2019. godine bio je robot Šepard, namenjen čuvanju stoke, pre svega ovaca. Tokom rada na ovom projektu, procenili smo da su tržišne prilike mnogo bolje za razvoj jedne univerzalne platforme, koja će moći da se bavi poslovima u voćarstvu, vinogradarstvu, ratarstvu, komunalnim delatnostima… AgAR-a smo počeli da razvijamo 2022. godine i dobili smo podršku Ministarstva za nauku, tehnološki razvoj i inovacije kroz Fond za inovacionu delatnost Republike Srbije, a program je podržao i NALED kroz program Startech, kao i Evropska unija u Srbiji“, navodi Tamburić.
Preciznije operacije i odluke
Prema njegovim rečima, na razvoju AgAR-a radilo je dvadesetak stručnjaka iz različitih oblasti. Bili su uključeni robotičari, mehatroničari, softverski inženjeri… Njihova osnovna ideja bila je automatizacija, robotizacija i transformacija poljoprivredne proizvodnje.
„Krenuli smo od toga da obezbedimo autonomno vozilo koje će moći da obavlja više različitih operacija. AgAR je potpuno električan, ima električni pogon na baterije, čime se eliminišu štetni gasovi. Naša robotska platforma zamenjuje ljude tamo gde bi mogli da budu izloženi opasnim hemikalijama ili povredama na radu. Takozvana ’battery swap’ tehnologija, koja omogućava brzu zamenu baterije, sa tri paketa baterija obezbeđuje autonoman rad od 24 sata“, objašnjava Tamburić.
Ono što AgAR-a razlikuje od svih trenutno dostupnih robota na tržištu je promena klirensa, odnosno promena visine platforme od tla. „AgAR je sposoban da za kratko vreme promeni klirens od 220 do 750 milimetra i da se tako prilagodi različitim poljoprivrednim kulturama, kao i da obavlja različite delatnosti na različitim visinama. Pored stabilnosti, promena klirensa mu omogućava upotrebu tradicionalnih priključnih mašina bez upotrebe hidraulike. On može da prihvati klasične poljoprivredne nastavke koje svako gazdinstvo ima u svom posedu, poput kosilice ili freze. Automatskim podizanjem i spuštanjem cele platforme održava se optimalna pozicija za rad. AgAR pokreću četiri motora od 1,5 kilovata i postiže maksimalnu brzinu od 1,8 metara u sekundi, a njegova nosivost je 500 kilograma“, precizira Tamburić.
On dodaje da AgAR može da radi na nagibu od 25 stepeni, te da je time rešen jedan izuzetno zahtevan zadatak, jer je veoma teško razviti mašinu koja se autonomno kreće po strmim i neprohodnim terenima.
Upotrebom nastavaka za preciznu poljoprivredu, poput orezivanja vinograda ili laserskog uništavanja korova, kao i tradicionalnih poljoprivrednih nastavaka koji se koriste na traktorima, poljoprivrednicima je omogućena robotizacija delatnosti koje obavljaju.
„AgAR je platforma na koju može da se postavi, između ostalih, i uređaj za UVC zračenje u zasadima. UVC zračenje može u potpunosti da zameni upotrebu fungicida i to je jedan nov, interesantan koncept. Reč je o preciznoj poljoprivredi, jer robot prepoznaje korov i uništava ga, ne oštećujući zasade. Pritom, softver beleži podatke koji pomažu poljoprivrednicima da donose pravovremene i tačnije odluke“, napominje Tamburić.
Uređaj interesantan i za druge ulagače
Stručnjaci u IT kompaniji su tokom razvoja ove platforme nastojali da ona bude jednostavna za primenu, ali planiraju da kada započne njegova komercijalizacija, vrše obuku kupaca kako se uređajem upravlja. Tamburić ističe da je AgAR potpuno spreman za tržište, ali da će se i dalje raditi na njegovom razvoju i usavršavanju. Cilj je da ova robotska platforma ubuduće obavlja sve više delatnosti, s tim što su konstruktorima trenutno najinteresantniji vinogradi, voćnjaci i velike travnate površine.
„Razvoj se praktično nikada ne završava, ali mi imamo vozilo spremno za tržište i sada pokazujemo kako ono radi. U vinariji Jović, septembra prošle godine prikazali smo četiri operacije. Prikazali smo košenje, senzorsku tanjiraču, odnosno tanjiraču koja uklanja korov u vinogradu oko zasada. Vukli smo automizer prskalicu za prskanje od jedne tone i pokazali smo branje robotskom rukom uz pomoć veštačke inteligencije, ali to je razvojna operacija, njena primena još uvek nije komercijalna“, ukazuje naš sagovornik.
Sredinom aprila, demonstrirali su mogućnosti AgAR-a kupcima u Severnoj Makedoniji, a predstoji im predstavljanje robota na investitorskoj konferenciji u Sloveniji. Tamburić napominje da Coming jeste glavni investitor, ali je sam projekat interesantan i za druge ulagače.
„Sa AgAR-om smo 2023. godine učestvovali na sajmu u Hanoveru, a planiramo da učestvujemo i ove godine. Učestvovaćemo i na Sajmu poljoprivrede u Novom Sadu. Na sajmovima nastupamo sa Fabrikom poljoprivrednih mašina Agromehanika iz Boljevca. Ta fabrika nam je jedan od partnera na ovom projektu i jako važan saradnik, jer se kod njih praktično proizvodi ceo mehanički sklop robota, a sa druge strane oni već imaju razvijenu distributivnu mrežu po Evropi“, ističe Tamburić.
Univerzalniji a jeftiniji od konkurencije
Coming je dao ponudu za prodaju AgAR-a i kroz IPARD program. „Reč je o plantaži voća sa juga Srbije. Ukoliko se to uz državne subvencije realizuje, imaćemo narednog septembra ili oktobra prvu prodaju. Mislim da država treba da stane iza ovakvih projekata, jer i u Evropi retko ko kupuje mehanizaciju bez subvencija države. Uz takvu finansijsku podršku, AgAR će se isplatiti za tri do četiri godine“, predviđa Tamburić.
Dodaje da Coming ima formiranu cenu za dva modela, u zavisnosti od toga da li se robot kreće sam ili ima i sistem za priključnu mašinu. „AgAR u osnovnoj verziji, kada se kreće sam bez priključne mašine košta 60.000 evra, a sistem sa priključnim mašinama košta 90.000 evra. Ono što treba istaći je da na našem tržištu nema sličnih robota. Rešenja koja su donekle slična našima proizvode Francuzi, Italijani i Holanđani, ali je naš AgAR univerzalniji i praktično duplo jeftiniji“, tvrdi Tamburić.
On kao prednost uređaja koji su razvili stručnjaci u Nišu navodi i to da će rok isporuke biti tri meseca, što je kratko vreme s obzirom da se radi o veoma složenoj robotskoj platformi.
Biljana Ljubisavljević
Biznis & finansije 233, maj 2025.