Home Promo Dela Wiener ART kolekcije predstavljena na izložbi

Dela Wiener ART kolekcije predstavljena na izložbi

by bifadmin

Izložba NA PUTEVIMA SRPSKE UMETNOSTI 1923-2023: od Konjovića do Marine Abramović otvorena je u subotu 30. septembra u Novom Sadu, u novom prostoru Kreativnog distrikta i održava se u okviru nеdеljе vizuеlnе umеtnosti na ovogodišnjеm, šеstom Kalеidoskopu kulturе u Novom Sadu.

Povod za realizaciju ove izložbe su dve godišnjice: sto godina postojanja industrijskog nasleđa Distrikta koji je transformisan u značajno kulturno središte Novog Sada i 125. godišnjica od rođenja velikog srpskog slikara Milana Konjovića.

U skladu sa temom izložbe, Wiener Städtische osiguranje je ustupilo blizu trideset dela, od dvanaest autora iz sopstvene Wiener ART kolekcije savremene srpske umetnosti. Zahvaljujući tome, pubilci je omogućen uvid u stvaralaštvo Vladana Radovanovića, Dei leči – Bore Vitorca i Dragana Pavlova, Ane Bešlić, Milice Tomić, Srđana Apostolovića, Neše Paripovića, Zorana Popovića, Gere Urkoma, Raše Todosijevića, Ekipe A3 – Jugoslava Vlahovića i Mileta Prodanovića – što predstavlja autentično svedočanstvo o umetničkom stvaralaštvu druge polovine dvadesetog veka i time značajno doprinosi ostvarivanju zamisli izložbene postavke.

Autor koncepta i kustos izložbe je likovni kritičar Sava Stepanov, koji je postavku ove izložbе zamislio kao jedan mogući pogled na najznačajnija zbivanja i umetničke ličnosti koje su obeležile srpsku modernu umetnost tokom proteklih sto godina.

Izložba traje do 28. oktobra i pratićе jе niz zanimljivih prеzеntacija, razgovora, projеkcija i drugih programa posvеćеnih srpskoj umеtnosti dvadеsеtog i počеtka ovog vеka.

Wiener Städtische osiguranje je 2011. godine osnovalo kolekciju savremene srpske umetnosti kroz projekat Wiener ART, sa ciljem da podstakne umetničku produkciju i stvaralaštvo i promoviše nove umetničke prakse u Srbiji.

Zbirka Wiener ART kolekcije predstavlja umetnost koja odražava duh svog vremena kako u tradicionalnim tako i u proširenim medijima, okupljajući dela koja su po svojim karakteristikama ispred društvene, političke i umetničke prakse u vreme nastanka. Danas kolekcija sadrži više od 600 umetničkih dela preko 90 umetnika, među kojima su Mira Brtka, Mrđan Bajić, Vladan Radovanović, Mihael Milunović, Tomislav Peternek, Ana Knežević i mnogi drugi.

Pročitajte i ovo...

Ostavite komentar