Italijanske vlasti su, nakon razornog zemljotresa u oblast Abruci 2009, deo sredstva iz Evropskog fonda solidarnosti umesto za privremeni smeštaj pogodjenog stanovništva upotrebile za izgradnju stanova namenjenih trajnom smeštaju, utvrdio je Evorpski revizorski sud. Pritom se od izgradjenih stanova očekuje u budućnosti i znatan prihod, konstatovao je taj sud i naveo da će Evropska komisija, nakon ovog izveštaja, razjasniti propise za finansiranje privremenog smeštaja u slučaju prirodnih katastrofa. EU je iz fonda solidarnosti izdvojila pola milijarde evra kako bi pomogla italijanskim vlastima, a 70% tih sredstava je otišlo na projekat koji nije bio u skladu sa propisima za solidarnu pomoć. U zemljotresu u oblasti Abruci bez krova nad glavom je ostalo oko 67.000 ljudi, a sredstvima EU je obezbedjen smeštaj za 15.000 gradjana.
фебруар 2013
Jaz u zaradama izmedju žena i muškaraca u Evropskoj uniji iznosi 16.2% u prilog muškaraca što znači da žene godišnje 59 dana rade besplatno. Drugim rečima, žene treba da rade 59 dana više od muškaraca da bi se prosečne plate izjednačile, objavila je Evropska komisija povodom 28. februara, dana jednakih plata koji se obeleževa po treći put.Jaz u zaradama izmedju žena i muškaraca u Srbiji na osnovu proseka plata je 3,3% u prilog muškaraca, a kada se uključe i drugi parametri raste na 11%, pokazalo je najnovije istraživanje Fondacije za razvoj ekonomske nauke (FREN) i Univerziteta „Amerikan koledž“ iz Skoplja.
Radna verzija Nacrta zakona o javnom informisanju, koji je izradila radna grupa Ministarstva kulture i informisanja, predvidja prelazak medija sa budžetskog na projektno finasiranja, i povlačenje države iz svih medija.U Nacrtu se i definiše šta je javni interes s obzirom da je jedan od ključnih ciljeva Strategije razvoja sistema javnog informisanja Republici Srbiji do 2016. godine utvrdjivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja. Javni interes predstavlja ostvarivanje prava javnosti da bude informisana i on se ostvaruje putem medija. Do sada važeći Zakon o javnom informisanju donet je pre deset godina.
Zakoni koji garantuju prava nacionalnih manjina u Srbiji su dobri, ali se ne primenjuju u dovoljnoj meri, ocenjeno je 27. februara u Beogradu na skupu o sprovodjenju preporuka nezavisnih institucija za zaštitu ljudskih prava. Neke od preporuka odnose se na uvodjenje jezika i pisma nacionalnih manjina u službenu upotrebu, da se nazivi ulica, trgova i drugih naseljenih mesta istaknu dvojezično i da se obrasci za izdavanje ličnih karata štampaju na maternjem jeziku. Preporuke se baziraju kako na savetima za praktično delovanje donosioca odluka, tako i na označavanju loših zakonskih rešenja koja stvaraju probleme u praksi.