Prema preliminarnoj oceni Republičkog zavoda za statistiku, realni međugodišnji rast BDP-a je u trećem tromesečju iznosio 3,2%. U odnosu na isti period prethodne godine, rast BDP-a u prvih devet meseci iznosi 2,0%.
октобар 2013
BANGKOK – Tražite dobre prijatelje i finansijsku sigurnost, a ne smeta vam da ste pokraj palmi i peščanih plaža? Tajland može biti mesto koje tražite .
Svoja najbolja iskustva na radu u inostranstvu, po poslednjim podacima ankete HSBC banke, ‘gastarbajteri’ širom sveta pripisuju zemljama Jugoistočne Azije. Njih posebno ističu kada su u pitanju nastanjivanje u novoj zemlji, integrisanje u nju i pronalaženje prijatelja. Kina, Singapur, Indija i Tajvan pojavili su se u prvih 10, sa Malezijom (br. 20), Indonezijom (broj 31) i Vijetnamom (br. 32) među prvih pedeset.
Ovakvu vrstu rangiranja HBSC sprovodi već šest godina, anketirajući više od 7.000 stranaca iz skoro 100 zemalja širom sveta.
Kada je reč o ekonomiji, Tajland (br. 4) , Indonezija (br. 6) i Singapur (br. 9) uvršteni su među najbolja mesta za život inostranih zaposlenika. Niži troškovi života i veći potencijal za zaradu su, ipak, učinili da Tajland izbije na prvo mesto kao najisplativije mesto za strance, dok su Indonezija i Vijetnam visoko rangirani kada su u pitanju mogućnosti za razvoj karijere.
Ne oduvek tretiran kao deo sveta koji je prijateljsko i pogodno mesto za život i rad, s obzirom na nedostatak infrastrukture i zbunjujućih propisa, danas je očigledno da su, u tom smislu, ove zemlje postale daleko bolje.
Naravno, ovakva situacija omogućena je zahvaljujući i visokim zaradama po domaćinstvu kao i veoma povoljnim paketima koji se ino-radnicima nude prilikom preseljenja: Azija je, prema ovom istraživanju, dom najplaćenijim ‘strancima’, dok se najveći procenat onih koji zarađuju više od 250.000 dolara nalazi u Indoneziji (22 %), Japanu (13 %) i Kini (10 %).
U poslednjih nekoliko godina Azija je prepoznata kao region s najjačim svetskim ekonomskim rastom, a mnoge brzorastuće ekonomije jugoistočne Azije su sa sobom ‘povukle’ i sve veći broj stranih radnika, koji – kako u njihovim domicilnim državama ekonomija presporo raste, ili je u padu – traže bolje karijere u na azijskom jugu i istoku.
„Tokom proteklih godina, imali smo prilike da vidimo kako se bogatstvo ino-radnika pomera ka istoku, ka brzorastućim i stabilno rastućim regionima poput Bliskog istoka i Azije, koji su među njima sve popularniji“, rekao je Din Blekbern, šef HSBC Expat-a.
Pored pružanja finansijske stabilnosti, Azija je dokazano željena destinacija i po pitanju boljeg kvaliteta življenja.
Kad je reč o društvenosti, prijateljstvima i aktivnom uživanju u društvenom životu, Tajland se nalazi na vrhu grafikona. Ispitanici su rekli kako im je veoma lako da prihvate lokalnu hranu i kulturu, sa 60% onih koji kažu da je život na Tajlandu doprineo njihovoj zdravijoj ishrani.
Tajland, takođe, zauzima visoko mesto među strancima koji su u potrazi za boljim materijalnim položajem. Skoro 80% ispitanika izjavilo je kako su doživeli poboladišnji Nil Mekarti, koji se pre 12 godina preselio iz SAD na Tajland. „Nijednog trenutka nisam zažalio što sam odlučio da dođem ovde.“
Jedna kategorija u kojoj je Azija podbacila jeste (ne)pogodnost za život sa porodicom.
Stranci sa decom ubedljivo su izglasali Nemačku kao mesto br.1 za vaspitavanje dece u inostranstvu. Kada je reč o ‘dobrom miksu’ isplativosti školovanja i kvalitetne brige za decu, Francuska, Belgija i Španija se na ovom spisku takođe visoko kotiraju.
I pored toga, ova anketa ukazuje da deca ino-radnika iz Azije spadaju među onu koja će najverovatnije naučiti novi jezik, sa nadaleko hvaljenim Singapurom kao najbezbednijim za podizanje dece u inostranstvu.
Listu najomiljenijih odredišta za život i rad stranaca možete pogledati na WSJ blogu
(M.L.)
Savet stranih investitora (FIC) koji okuplja 130 kompanija koje su u Srbiji uložile više od 20 milijardi evra, preporučio je danas Vladi Srbije da održi makroekonomsku stabilnost, promeni strategiju vlasništva u javnom sektoru, započne dugo odlagane sistemske reforme, poboljša poslovnu klimu i primeni refome. FIC je u svojoj Beloj knjizi preporuka Vladi, koju izdaje svake godine od 2003, na prvo mesto stavio smanjenje deficita i javnog duga.
Haljina od limenki osvojila je prvo mesto na konkursu za najlepšu skulpturu od limenki koji je u okviru društveno odgovorne akcije „Reciklirajte i vi“ organizovala Apatinska pivara za studente Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu.
Drugo mesto osvojio je pogon koji dočarava životni ciklus jedne limenke, a treće dizalica od limenki.
Na konkursu je učestvovalo 27 studenata sa svih smerova Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, a radovi su tri dana bili izloženi u holu Delta City-a. Najlepše radove izabrali su posetioci izložbe i stručni žiri.
U američkom institutu Founder osmislili su test za otkrivanje potencijalnih preduzetnika, bez obzira na to čime se trenutno bave ljudi koji u sebi imaju preduzetničke sposobnosti, koje su struke, rase i starosti. Od 2.500 kandidata sa pet kontinenata, program je uspešno završilo njih hiljadu, a merenje ključnih osobina za uspešno preduzetništvo pokazuje i da je ono nespojivo za izrazitom grabežljivošću, agresivnošću, emocionalnom nestabilnošću i sklonosti obmanama.
Founder Institute želi da pokrene hiljadu tehnoloških kompanija godišnje, koje će od početka biti zasnovane na realnom poslovnom konceptu i imati dugoročnu perspektivu u poslovanju. Traže najbolje kandidate sa malo ili nimalo poduzetničkog iskustva, koje obučavaju četiri meseca kako bi postali relevantni osnivači startup preduzeća.
Da bi lakše došli do odgovarajućih kandidata, osmislili su test za otkrivanje osoba koje imaju potencijal da naprave ozbiljne tehnološke firme, nezavisno od njihovog trenutnog poslovnog statusa, rase, pola i godina. Razvili su ga tako što su testirali lične karakteristike i sposobnost svih kandidata za Founderov program, pa zatim te rezultate uporedili sa uspešnim preduzetničkim modelima iz prakse. Trenutna verzija testa traje oko sat vremena, nakon čega daje Institutu detaljan pregled osobina kandidata, kao i procenu njihovog uspeha mereno na skali od jedan do pet (gde je pet najbolji rezultat).
Kada polaznik dobije „zeleno svetlo“ za obuku, njegove sposobnosti se i dalje mere. Tokom programa postoji čak 100 zasebnih ocena u rasponu od jedan do pet, a kandidate ocenjuju mentori preduzetnici, lokalni direktori i kolege polaznici. Nakon završetka programa i osnivanja firme, karakteristike polaznika prate se kvartalno, izveštavanjem o ključnim mernim podacima, kao što su rast prihoda i tržišni pokazatelji. Ocenu daje Founder Institute, i dalje na skali od jedan do pet.
Do sada je u Founderov program ušlo više od 2.500 ljudi, a uspešno ga je završilo hiljadu, na svih pet kontinenata. Programom su utvrđene sledeće ključne osobine uspešnih preduzetnika.
Što su stariji, to su uspešniji
Iako je većina dosadašnjih polaznika starosti oko 28 godina, a prosečna starost je 34 godine, program pokazuje da, generalno, tek nakon 40. godine se iskazuje pun preduzetnički potencijal, jer iskustvo straijim preduzetnicima omogućava da realnije ocene i identifikuju poslovne mogućnosti, kao i načine kako da ih realizuju.
Imaju fluidnu inteligenciju
Fluidna inteligencija uglavnom je genetska crta koja meri sposobnost brzog učenja pravila i primene usvojene logike na rešavanje problema. Meri se tako što se preduzetnicima početnicima pokazuju obrasci brojeva, oblika ili geometrijskih figura i traži ono što dolazi sledeće u nizu.
Otvoreniji su
Otvorenost je osobina ličnosti koja iskazuje nečiju sposobnost da vidi i procenjuje svet oko sebe. Često se povezuje sa znatiželjom, estetskim zapažanjem, sklonošću avanturi ili kulturnom osvešćenošću. Preduzetnici, posebno u brzorastućim startup firmama, često moraju da preispituju opšteprihvaćene norme i da budu otvoreni prema promenama i riziku.
Umereno su kooperativni
Saradnja se meri u odnosu na antagonizam. Umereni nivo kooperativnosti je u dobroj koleraciji sa uspehom. Nauprot tome, osobine koje su nespojive sa uspehom na duge staze su izražena grabežljivost, agresivnost, sklonost obmanama, emocionalna nestabilnost, narcizam, stalni izgovori da su grešku napravili drugi…
Ono što je posebno zanimljivo je da dosadašnja istraživanja nisu uspela da verifikuju da li su i kakvoj vezi koeficijent inteligencije i savesnost sa poduzetničkim uspehom.
U Founderu tvrde kako test prilično dobro predviđa za svakog polaznika kakav će uspeh postići – 85,1 odsto polaznika programa postižu rezultate u skladu sa procenama ili čak više. Prema podacima američkog instituta, 91 odsto firmi koje su osnovane u Founderu aktivno posluju, a tek 9 odsto je otišlo u stečaj.
Bivši američki obaveštajac Edvard Snouden našao je novi posao – od novembra će raditi za jedan ruski vebasjt kao podrška.
Njegov advokat je odbio da navede ime sajta zbog sigurnosti svog klijenta ali je saopštio da Snouden više neće morati da živi od donacija. Da bi počeo da radi, trenutno najpopularniji uzbunjivač javnosti morao je da počne da uči ruski jezik, u kojem je do sada već poprilično napredovao.
Inače mnogi veruju da će Snouden ruskom sajtu pomagati da dođe do osetljivih podataka, kao i da je brojne tajne inftormacije odao ruskim obaveštajcima, mada vlasti ove zemlje uveravaju javnost da se to nije desilo, niti da će se dešavati. Šta više Vladimir Putin je još dok nije bio odobren azil Snoudenu tvrdio da će ga uzbunjivač dobiti samo “ako prestane sa aktivizmom koji šteti Sjedinjenim Državama”.
U međuvremenu je jedan ruski tabloid objavio fotografiju Edvarda Snoudena kako bezbrižno Moskvom plovi brodićem za turiste, dok se iza njega nalazi Katedrala Hrista Spasitelja.
Izbeglice koje su pokušale da se domognu Alžira umrle su od dehidratacije pošto su im u delu Sahare koji pripada Nigeru stali automobili.
U Sahari su danas pronađena tela 87 osoba, najvećim delom žena i dece, koji su, pošto su im automobili stali u pustinji, pokušali peške da se domognu Alžira, prenosi CNN. Oni su umrli od žeđi, a njihova tela su oštećena od napada pustinjsih životnija. Mnogi stanovnici pokušavaju da napuste Niger zbog ekstremnog siromaštva i beže ka severu u nadi da odatle mogu da napuste kontinent.
Nekada najbogatiji čovek u Brazilu i pretendent na vrh liste najbogatijih ljudi na svetu, naftni magnat Eike Batista ovih dana se suočava sa bankrotom svoje kompanije OGX, pošto sa kreditorima nije uspeo da dogovori novo odlaganje naplate dugova u visini od pet milijardi dolara.
Brazilska naftna i gasna kompanija OGX juče je podnela papire za bankrot, s obzirom da nije u zakonskom roku uspela da reguliše preko pet milijardi dolara duga. To je ujedno i jedan od najvećih bankrota ikada zabeleženih u Južnoj Americi, a radi se o preduzeću Eikea Batiste, koji je pre samo nekoliko godina bio „težak“ 30 milijardi dolara. Prema poslednjoj listi časopisa Forbs njegovo sadašnje bogatstvo procenjeno je na oko 900 miliona dolara.
Od najviše postignute cene za akcije OGX u 2009. godini, njihova vrednost je pala za 99%. Nekada kompanija koja je slavljena širom Brazila zbog obećavajućih izveštaja o još uvek „netaknutim naftnim poljima“ u njenom vlasništvu, OGX je sada otišao na doboš, pošto se ispostavilo da su to samo bila prazna obećanja. Podneti papiri za bankrot biće razmatrani za 60 dana od strane brazilskog suda, a za to vreme rukovodstvo kompanije mora da smisli plan za restrukturiranje koji posle treba da odobre i međunarodni kreditori.
Povodom Svetskog dana štednje, 31. oktobra 2013. Komercijalna banka će, tradicionalno, poželeti dobrodošlicu na svet svim bebama rođenim tog dana, knjižicama Cvrčak štednje sa depozitom od 50 evra, u dinarskoj protivvrednosti.
Tim povodom će predstavnici Komercijalne banke u petak, 1. novembra, posetiti porodilišta u 24 grada, sedišta filijala u Srbiji i uručiti štedne knjižice majkama beba rođenim na Svetski dan štednje.
Roditelji beba koje su rođene na ovaj dan u ostalim porodilištima, mogu da se jave najbližoj ekspozituri Komercijalne banke do 31. decembra 2013. godine, kako bi, sa priloženim Izvodom iz matične knjige rođenih, podigli Cvrčak štednu knjižicu sa depozitom.
Ovu akciju Komercijalna banka organizuje već devet godina, kao jedan od načina da zahvali klijentima na poverenju koje joj ukazuju i podseti da je ulaganje u budućnost najbolja investicija.
U susret Nedelji štednje građani imaju mogućnost štednje isplativije nego na bilo kom drugom mestu: kroz program mešovitog životnog osiguranja „Moja Desetka“ kompanije Wiener Stadtische osiguranje, jednokratnom uplatom premije na period od 10 godina, ostvaruje se zarada veća od 50 odsto, što je više od bilo kog drugog vida investiranja.
„Moja Desetka“ je proizvod mešovitog životnog osiguranja koji se ugovara isključivo na deset godina: za to vreme vlasnik polise je pokriven životnim osiguranjem, a po isteku perioda dobija svoj novac natrag, i to uvećan za više od 50 odsto.
Najmanji iznos jednokratne uplate je 2.000 evra, a polisu mogu ugovoriti osobe od 14 do 65 godina starosti.
Ovo je znatno više i od oročene štednje u bankama, i od klasičnog životnog osiguranja.
„Moja Desetka“ je mešovito osiguranje života, što znači da vlasnik polise ima osiguravajuće pokriće i u slučaju smrti. Wiener Stadtische je ovaj proizvod ponudio sugrađanima povodom deset godina poslovanja u Srbiji, kao znak zahvalnosti za dosadašnju uspešnu saradnju.