MOL je otvorio novi centar za istraživanje i razvoj poliola u Százhalombatti, u Mađarskoj, nazvan po György Mosonyi, nekadašnjem izvršnom direktoru MOL-a. Cilj je razvoj proizvoda od poliola koji odgovaraju potrebama kupaca. Eksperimentalni sistem reaktora, koji je najmoderniji na svetu, isporučio je i pustio u rad Thyssenkrupp Industrial Solutions, dok je 90% ostale opreme za ovaj projekat nabavljeno od mađarskih dobavljača. Pored toga, MOL i Thyssenkrupp sklopili su zajednički ugovor o istraživanju i razvoju.
Strategija MOL Grupe do 2030. godine postavlja za cilj povećanje udela doprinosa petrohemije u poslovanju cele grupe. Investicija od 1,2 milijarde evra u kompleks poliola u Tiszaújvárosu služi tome da se ovaj cilj i postigne. Da bi podržao ovu investiciju i osigurao da fabrika zadovoljava potrebe tržišta, MOL je osnovao istraživački i razvojni centar u „Danube Rafineriji“. Investicioni centar vredan 10 miliona evra finansiraće rad do 12 inženjera i 7 tehničara i najnapredniji eksperimentalni sistem reaktora na svetu, koji je isporučio i pustio u rad Thyssenkrupp Industrial Solutions, dok je 90% ostale opreme nabavljeno od mađarskih dobavljača.
MOL i Thyssenkrupp su sklopili zajednički ugovor o istraživanju i razvoju kako bi se olakšao ulazak obe kompanije na tržište poliola: Thyssenkrupp kao dobavljač tehnoloških usluga i izvođač inženjerskih radova prilikom nabavke i izgradnje (EPC) i MOL kao proizvođač i prodavac različitih proizvoda od poliola.
Gabriel Szabó, izvršni potpredsednik MOL Group Downstream, izjavio je: „Istraživački i razvojni centar nosi ime György Mosonyija, u znak sećanja na izvršnog direktora MOL-a, koji je tokom svog rada bio duboko posvećen inovacijama, tako da mu ovo predstavlja dostojnu počast. To je najsavremenija laboratorija, opremljena svim potrebnim alatima, instrumentima i što je najvažnije ima sjajne stručnjake koji će osigurati da istraživačke i razvojne aktivnosti mogu poslužiti razvoju proizvoda spremnih za tržište, koje će kasnije proizvesti postrojenje poliola u Tiszaújvárosu. Centar je značajan ne samo za MOL, već i kao najnapredniji istraživački centar za poliole u Centralnoj i Istočnoj Evropi ima nacionalni značaj i nadamo se da će njegovi naučni rezultati imati veliku vrednost i na međunarodnom nivou.”
„Uz naš sporazum o zajedničkom istraživanju i razvoju, ovaj centar predstavlja veliki korak napred u istraživanju i osvajanju novih tržišta na kojima se MOL bavi poliolima. Uzbuđeni smo zbog ovog novog poglavlja na našem zajedničkom putovanju i uvereni da će ovo partnerstvo biti važan faktor uspeha na našem putu da razvijemo naprednu i održivu tehnologiju i proizvode za bolju budućnost”, izjavio je Sami Pelkonen, izvršni direktor poslovne jedinice Thyssenkrupp Chemical & Process Technologies.
Istraživački i razvojni centar sprovodiće ispitivanja fizičko-hemijskih svojstava poliola, kao i laboratorijska ispitivanja i eksperimente za primenu poliuretanskih pena koje od njih nastaju. Do jula 2022. godine, u novoizgrađenom objektu će biti razvijeno najmanje 10 novih vrsta poliola. Da bi uporedila i potvrdila rezultate merenja, kompanija takođe planira saradnju sa laboratorijama nekoliko mađarskih univerziteta i nezavisnim istraživačkim institucijama.
Ova saradnja će pomoći u daljem razvoju metodologija koje se koriste u istraživačkom i razvojnom centru poliola i povećanju baze znanja univerziteta. Pored MOL Grupe, centar će u narednim godinama imati izuzetnu vrednost za mađarsku i međunarodnu naučnu zajednicu. MOL-ov projekat „Istraživanje i razvoj polieter poliolnih razreda sa tržišnim potencijalom“, koji podržava Nacionalna kancelarija za istraživanje, razvoj i inovacije sa 483.269.279 HUF, takođe će se odvijati prvenstveno u novootvorenom istraživačkom centru.